Kamélie – nádherná zimní růže

Málokterá květina rozkvétá tak nádhernými květy. Není divu, že dámy se touto exotickou kráskou zdobily na velké plesy, stala se symbolem křehkosti i pomíjivosti vášní. Navíc – když nic v zimě nekvete, je to právě kamélie, která vám vyzdobí pokoj.
kamelie_shutterstock_522661768-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Málokdo si asi spojí překrásné květy kamélií se šálkem horkého čaje, přesto to tak je. Také čajovník patří totiž do rodu Camellia, zahrnujícím více než 200 druhů stromů a keřů původem z jihovýchodní Asie. A ještě jedna zajímavost k nim patří, s Čechami jsou trvale spojené svým mezinárodním latinským jménem. Botanik Karl Linné pojmenoval tento rostlinný rod po svém lékárníkovi a jezuitském misionáři Jiřím Josefu Kamelovi z Brna, který se na konci 17. století zasloužil o zkoumání tropických rostlin na Filipínách. Jeho práce jsou botaniky velmi ceněné, byl vlastně jedním z Linného předchůdců, pokusil se dokonce o rozdělení rostlin do tří tříd, i když jeho dělení bylo velmi jednoduché. Popsal ovšem na 260 druhů tropických rostlin a jeho herbář byl pro pozdější zkoumání těchto druhů cenným základem. Do Evropy kamélie doputovaly až více než třicet let po Kamelově smrti. Jejich krása učarovala zahradníkům i zámeckým pánům a květiny se brzy rozšířily zejména v zámeckých sklenících. Dobře se jim daří na zahradách ve Středomoří, ale i na Britských ostrovech, kde nejsou velké mrazy ani velká horka. Naše klima kaméliím nevyhovuje, střídání extrémních teplot je rychle zahubí.

Krása chladného pokoje

Kamélie ve skutečnosti nejsou teplomilné rostliny, i když by se to podle jejich původu mohlo zdát. Nejlépe jim ale vyhovuje umístění, kde teploty příliš nekolísají. V létě maximálně kolem dvaceti stupňů, přes zimu raději okolo deseti až patnácti stupňů. Aby plně kvetly a jejich krása se dokonale rozvinula, umístěte je tedy to chladné světlé chodby, do ložnice nebo do chladné zimní zahrady. Na teplý pokoj si sice také zvyknou, ale budou mít jen málo květů. V květinářství vybírejte mladé keříky se zdravými sytě zelenými listy a dobře udržovaným vlhkým substrátem, při dobré péči pak budete mít dlouhověký krásný keřík, který vám květy přinese radost v únorové zimě. Na přelomu února a března se můžete vypravit za krásou kamélií, pěstovaných v ideálním skleníkovém prostředí, do botanické zahrady v Liberci nebo na speciální výstavu, pořádanou každoročně zahradníky naší největší sbírky a šlechtitelské stanici kamélií v zámku v Rájci nad Svitavou. Zde máte také ideální možnost zakoupit kvalitní sazenice nejrůznějších odrůd a kultivarů, kterých je dnes vyšlechtěno na dvacet tisíc.

Barvy a tvary choulostivých keřů

Když se vám podaří najít v bytě místo, kde se kamélii bude dobře dařit, určitě nezůstanete u jedné. Vaše sbírka se bude rozrůstat a vytvoříte zákoutí s květy bílými, růžovými, červenými, fialovými, žíhanými, proužkovanými, jednoduchými, plnými, pomponkovými i sasankovitými. Nejdůležitější je skutečně umístění, kamélie nemají rády změnu, není dobré s květináči příliš hýbat, ani je otáčet. Přesto je můžete na léto vynést na stinnou terasu nebo balkon, dejte ale pozor na přehřátí a zajistěte jim stálou vlhkost třeba tím, že mezi květináče umístíte nádobu s vodou. Kyselejší substrát udržujte stále vlhký, zalévejte odstátou vlažnou vodou. Kvalitní zálivku připravíte tak, že do velké nádoby dáte trochu rašeliny, zalijete ji vodou a necháte odstát – z nádoby pak berete vodu na zalévání. Během léta kamélie nasadí poupata, potřebují tedy v té době přihnojovat, nejlépe hnojivem na rododendronyazalky. Před prvními mrazy je pak přeneste do chladné místnosti a až do zimy přihnojujte, aby se květy mohly plně rozvinout. Od března do konce května pak nechte půdu odpočinout.

Text: Gabriela Koulová

24.1.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist