Kamenná zřídla a chrliče do zahrad

Styl zahrady, kterou jsme vybudovali, bude vždy vypovídat o tom, co je pro nás důležité a co máme rádi. Trendem současnosti jsou okrasné zahrady s odpočinkovými partiemi. Ty vnímáme jako volné pokračování obytného prostoru. Svou důležitou úlohu zde hraje i terén a orientace vzhledem ke světovým stranám. Často do svých zahrad volíme vodní prvek, který má za úkol obohatit zahradu a vnést do ní oživující energii. Vodní prvek v zahradě mohou kromě jezírek, vodopádů nebo fontánek představovat také zřídla a chrliče.
zridlo-chrlic-vodni-pramen-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pramen vždy byl a také zůstane symbolem zrození. Kouzlo, které z pramenu vody vyzařuje, nám umožňuje pocítit blízkost přírody a zrod nového života. Voda je v zahradách zkrátka vždy prvkem lahodícím našim smyslům, nejvíce oku ale i uchu. Přímo fascinující je kouzlo, které vyzařuje z každého vodního prvku v zahradě.

V menších vodních zahradách máme na výběr ze dvou možností, kterými jsou kamenné zřídlo, nebo chrlič. Tyto dva vodní zdroje v zahradě mají ale zásadní podmínku, a tou je uzavřený koloběh vody. K realizaci tohoto plánu je zapotřebí také oběhové čerpadlo, které zajistí dopravu vody vytékající z pramene zpět ke zdroji. V obou případech, ať již hovoříme o pramenném kameni anebo kamenném zřídle, se jedná o samostatně stojící prvek. Jméno sice napovídá, že se zpravidla jedná o přírodní kámen, z něhož voda vytéká, ale realizace samotná naznačuje mnohé další varianty. Může se jednat také o hliněnou amforu nebo třeba plastovou dekoraci, ze které bude voda vytékat.

V případě všech typů chrličů se jedná o vystřikující vodu, což je vlastně nejefektnější způsob. Čerpadlo je nutné přesně seřídit, abychom docílili toho, že voda bude prýštit přesně do stanovené výšky. Ideálním řešením je pořízení kompletní sady, jejíž součástí je i čerpadlo o vhodném výkonu. Průmyslově vyráběné pramenné prvky jsou domyšleny do nejmenších detailů, a tak mají obvykle ve spodní části vyhrazeno místo, kam se čerpadlo ukryje.

Jsou zřídla méně obvyklá, ale i taková, která jsou velice oblíbená. Mezi ty oblíbenější prvky, ze kterých může voda vyvěrat, patří bludný kámen, mlýnský kámen anebo barevná koule. V okolí Středozemního moře se však nejčastěji setkáváme s chrliči označovanými jako amfory. Jsou vzhledově velmi efektní a jakoby náhodně upuštěné. K dostání jsou v mnoha tvarech i velikostech. Při nákupu je vhodné poohlédnout se po mrazuvzdorných typech, které se v našich podmínkách lépe uplatní.

Klasické chrliče jsou velmi často umělecká díla představující reálné postavy, či pouhé plivající hlavy nejrůznější zvířat anebo také velmi často čůrající chlapečci. Takovéto skulptury a umělecká díla se velmi vhodně kombinují s mini jezírky anebo většími okrasnými vodními plochami.

Text: Zuzana Bohdalová

29.7.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist