Zahrada > Úpravy zahrady > Suchá zídka > Kamenné zídky nesmí v zahradě chybět
Kamenné zídky nesmí v zahradě chybět
Odborně zhotovené suché zídky i při neustálém zachování svých funkci mohou mít opravdu dlouhou životnost, například i celá staletí. Další jejich výhodou je snadné pořízení materiálu na jejich stavbu. S pomocí šikovnosti, trochy fantazie a vynaložení jisté dávky úsilí tak mohou vznikat místa šetrná k životnímu prostředí, vytvářející prostor k životu nejen pro rostliny, ale i pro živočichy.
Vlhké klima může přičarovat takové kamenné zídce zelenavý nádech díky mechu. Není třeba se obávat ani zimních mrazů, které dokážou některé kameny třeba i rozdrobit. Díky celkové flexibilitě takové zídky zůstane celá konstrukce pohromadě. Trhliny a vlhkost patří u běžných staveb k zásadním problémům, avšak u kamenných zídek tvoří výjimku. Ty mají právě díky propustnému tedy otevřenému sesazení vynikající drenáž.
Teplomilná zvířata nacházejí v dutých prostorách útulek případně i místo k zahnízdění. Mnohdy jsou to právě ohrožené druhy, které v těchto trhlinách a spárách naleznou svůj útulek. Suché zídky tak nabízejí četným zvířatům a rostlinám prostor k životu. Mají-li k tomu správné podmínky, mohou ve větší skulině kamenné zídky zahnízdit například rehkové zahradní. Nejčastěji zde své obydlí nacházejí čmeláci, včely zední a také ještěrky.
Kamenné a suché zídky obecně mají velký význam nejen pro rostliny a zvířata, ale také pro ochranu půdy. Tvoří zábranu proti jejímu sesuvu a proti vyplavování půdy.
Co se týče zdí porostlých rostlinami, jsou do jednotlivých mezer nepravidelně vysazovány nejčastěji půdopokryvné trvalky, klasické skalničky anebo zakrslé dřeviny. Charakter kamenné stavby ustupuje do pozadí díky symbióze kamene a rostlin a proto jsou suché zídky využívány nejčastěji tam, kde jde o zhodnocení neatraktivních ploch.
Je-li kamenná zídka vybudována ve východo-západním směru, vzniknou na ní jak místa na výsluní, tak místa zastíněná, čehož lze využít při výsadbě rostliny s různými nároky na umístění. Kořeny rostlin usazených do kamenných zídek využívají živiny a časem vytvoří poměrně hustou kořenovou spleť. Do půdy uvnitř zídky se dostanou hlouběji pronikající kořeny a ty tak dokážou využít pro ně velmi důležitou vláhu a živiny. Rostliny s dužnatými listy jako jsou rozchodníky a netřesky naopak vodu ukládají do svých listů. Snadno se zachytí i v těch nejmenších mezírkách, protože ke svému životu nepotřebují téměř žádnou půdu.
Po celé roky se tak vytvářejí houstnoucí kořenové systémy v suchých zídkách a pomáhají tak ochraňovat jejich výplňový materiál před vyplavováním anebo před vydrolováním mrazem. Historie ukázala, že takovýto způsob soužití živé a neživé přírody je velmi odolný, jelikož takovéto zídky dokážou mnohdy houževnatě přežít i celá staletí.
Text: Zuzana Bohdalová