Kameny v zahradě

Kameny se díky svému přirozenému vzhledu hodí jako funkční i okrasný materiál do každé zahrady. Je však potřeba dodržet při výběru a umístění několik základních pravidel. Kámen je výrazným prvkem a přeženete-li jeho využití, své zahradě spíše ublížíte.
shutterstock_80895973-1100x618.jpgCelá galerie 15 Zdroj: shutterstock.com

S kamenem se v zahradě můžeme setkávat na rozmanitých místech. Díky své odolnosti se hodí do zahradních cestiček, drobný kačírek můžete uplatnit jako drenáž kolem domu,  kamenem můžete osázet skalku. Nádherně doplňuje vodní kompozice, jako jsou zahradní jezírka a vodopádky, a v poslední době se můžete stále častěji inspirovat využitím kamene v moderních gabionech.

Jak vybírat kámen pro vaši zahradu

Nabídku kamenů rozmanitých barev a velikostí objevíte v každém zahradnickém centru. Nejvýhodnější je ale, potřebujete-li větší množství například na stavbu cesty či jezírka,  nákup v blízkém kamenolomu. Ušetříte tak za dopravu, která je mnohdy dražší než cena kamení.

Dříve, než se pustíte do definitivního výběru, pečlivě si jejich uplatnění v zahradě rozmyslete. Čím menší je zahrada, tím spíše byste měli kamenem šetřit. Volit byste měli maximálně dva druhy kamenů. Sjednocená volba zahradních materiálů spíše navodí klid a harmonii, což samozřejmě platí i pro zahradní kámen. A zvolený kámen by měl zapadat do stylu vaší zahrady.

Kámen by v zahradě neměl překážet, měl by být přirozeným doplňkem. Zpravidla do zídek, cestiček a nášlapných kamenů jej s radostí uvítá každý majitel zahrady. Další využití však pečlivě zvažte.

Kam s kameny

Zřejmě prvním místem, kde budete o využití kamene uvažovat, jsou zahradní cestičky. Zde je kámen ideálním materiálem díky své odolnosti vůči vlivům počasí i zátěži. Vybírejte minimálně porézní horniny, aby vám po první zimě nepoprskaly. Pečovat o zahradu je potřeba i v zimě, proto vybírejte kameny s hrubším povrchem, které nebudou v deštivých a zasněžených dnech kluzké.

Nejčastěji se pro cestičky a nášlapné kameny volí čedič, břidlice či pískovec, případně velmi odolný andezit. Cestičky by vám neměly zbytečně členit zahradu, pokládejte je pouze v místech, kde najdou své uplatnění. Měly by v prvé řadě spojovat strategická místa pozemku. Můžete si s nimi krásně vyhrát v menších zahradách – necháte-li cestu mizet do ztracena, můžete vyvolat optický dojem větší zahrady.

Do skalek a záhonů vybírejte drobnější členité kameny. Jejich přirozenou tvrdost oceníte zejména při oddělení invazivních typů bylinek. Do kamenných skalek můžete vysazovat kromě skalniček a netřesků právě bylinky, trvalky a drobné konifery. U choulostivějších rostlin jako jsou azalky či pěnišníky si při výběru kamene nechte poradit zkušeným zahradníkem. Například vápencové horniny mohou vlivem dešťů uvolňovat do půdy minerály a mohli byste nevhodnou kombinací rostlinám uškodit.

Ve větších zahradách naleznou své opodstatněné místo i kamenné solitéry. Ideální volbou jsou říční žulové valouny, hezky se vyjímají i zajímavě tvarované vyvřeliny z čediče. Při plánování kamenných prvků v zahradě se řiďte jednoduchou radou – kámen by měl evokovat, že na svém místě stojí déle, než samotná zahrada. Buďte při výběru pečliví a nespěchejte. A i kdyby měla vaše zahrada rozlohu menšího anglického panství, aby byl kamenný solitér zajímavý, měl by být v zahradě jeden.

17.8.2021 4:00| autor: Lenka Malá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist