Kanadské borůvky a jejich tvarování

Kanadské borůvky už by se vlastně ani nemusely jmenovat kanadské, neboť u nás už naprosto zdomácněly. Jejích oblíbenost zdaleka neutichá, a tak je v prodeji už dosti velké množství jejich různých odrůd. Vzhledem k poměrně jednoduchému pěstování je jejich velká obliba naprosto pochopitelná.
shutterstock_321102602-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Seznamte se s brusnicí chocholičnatou

Kanadské borůvky (Vaccinium corymbosum), správně brusnice chocholičnatá se nejčastěji pěstuje jako vysoký keř, který jakmile se rozroste, dokáže přinést opravdu velké množství plodů. Jako i kterýkoli jiný druh borůvek, vyžadují i tyto kyselou půdu. Ani když je půda ve vaší zahradě spíše vápenatá, nemusíte se pěstování kanadských borůvek vzdávat. Pěstujte je v nádobách s rašelinným substrátem.

Tvarování na počátku růstu

Kanadské borůvky můžete zakoupit běžně jako dvou nebo jednoleté rostliny, které byly vypěstovány z řízků. Jejich výsadba je vhodná ještě na konci zimy. Po několik let od výsadby není třeba keře nijak zvlášť prořezávat. Ideální je nechat rostliny volně růst a odstraňovat jen křížící se větve anebo slabé větve. Rovněž je třeba zbavovat se výhonů rostoucích vodorovně. Tímto způsobem se snažíme vypěstovat vzpřímenou, dobře vypadající rostlinu.

Řez udržovací

Aby se rostlina zmladila, je třeba odstranit několik starých větví. Tyto zásahy provádíme v zimním období. Dále opět vyřezávejte veškeré větvoví rostoucí do stran a také větve křížící se. Nenechte keř příliš zhoustnout.

Odrůdy, které lze zakoupit

Herbert, Jersey, Record, Blue Ray, Big Pearl, Bluecrop, Pemberton, Reka, Goldtraube a snad nejznámější z nich je odrůda Patriot.

Text: Zuzana Bohdalová

31.3.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist