Zahrada > Rostliny > Okrasné trávy > Kapradiny v našich zahradách
Kapradiny v našich zahradách
Kapradiny vyniknou nejlépe tam, kde jim dovolíme upoutat svým vzhledem a velikostí jejich listů. Nejen estetické hledisko však zastávají kapradiny na zahradách, ale i uplatnění kapradin vzhledem k jejich velikosti v závislosti na konkrétních druzích. Dokážou zastínit kořeny rostlinám, které to potřebují. Dále mohou vytvořit díky svému vzhledu zákoutí podobné tomu, co bychom hledali spíše v lese. Dokážou vytvořit přirozený lem záhonu s vyššími letničkami anebo poslouží k přistínění zahradního jezírka, které by mohlo za velkých veder nežádoucím způsobem vysychat.
Jak je vidět, kapradiny najdou v našich zahradách opravdu široké uplatnění. S malými a zakrslými druhy kapradin se často setkáváme na skalkách a suchých zídkách. Pěkné popředí mohou zelené porosty kapradin vytvořit pro stínomilné trvalky. Platí úměra, že čím je druh kapradiny menší, tím větší počet kusů tohoto druhu vysazujeme. Existují dokonce půdokryvné druhy kapradin, které se vysazují plošně ve velkém množství.
Značný potenciál skrývají kapradiny v atraktivitě a rozmanitosti barev, velikosti a tvaru listů. Kapradiny nejlépe vyniknou právě tehdy, pokud je ve výsadbě použijeme s ohledem na jejich velikost. Obří kapradiny by se na malé zahradě tísnily. A stejně tak není dobré, pokud drobné druhy ve velkém prostoru zapadnou. Zpeření listů dodává kapradinám jemnosti a lehkosti. Dokonalou ukázkou je kapradina štětinatá (Polystychum setiferum).
K velkým druhům, často až metr vysokým patří podezřeň královská (Osmunda regalis) dosahující výšky až 1,8m, kapraď samec (Dryopteris filix- mas) anebo pérovník pštrosí (Matteuccia strutbiopteris). Ke středně vysokým řadíme kapradiny, jako jsou Onoclea sensibilis, Dryopteris erythrosora dorůstající výška kolem 50-60 cm. Mezi zástupce nižších druhů řadíme osladič obecný (Polypodium vulgare) s výškou kolem 30 cm.
Většina kapradin se rozmnožuje výsevem spor ihned po dozrání anebo na jaře dělením vyzrálých trsů. Rády setrvávají v polostínu anebo v částečném stínu pod dřevinami. Jejich oddenky můžeme na zimu přikrýt mulčem. Zavděčíme se jim nejvíce humózní půdou.
Podobně jako některé okrasné trávy a bambusy, také některé kapradiny se velmi rychle rozpínají a svými výběžky se snadno dostávají mimo jim vymezený prostor. Proto je nejlépe vysazovat tyto druhy tam, kde jejich šíření můžeme omezit za pomocí přirozených překážek, jako jsou cesty, obrubníky anebo hluboký stín, který vrhají porosty dřevin.
Bohatý sortiment kapradin zahrnuje i menší okrasné formy, které lze vysadit například na zídky anebo neosluněné partie skalky. Kapradiny můžeme samozřejmě kombinovat s trvalkami, které mají podobné nároky na půdu a prostředí k růstu. Působivý kontrast vytvoří například s panašovanými listy bohyšky anebo v záhonu s kvetoucím rododendronem. Zkrátka možností jak vysadit kapradiny na zahradě je opravdu mnoho a vy můžete nalézt další inspiraci v našem článku Okrasná zahrada z kapradí.
Text: Zuzana Bohdalová