Kavyl – Stipa se skvěle vyjímá v celotravních záhonech i samostatně

Určitým neduhem nás zahrádkářů je, že málo využíváme v okrasných zahradách hojnost a pestrost okrasných trav. Vybírat můžeme opravdu z úctyhodného počtu druhů a variet, tak proč toho nevyužít? Jednou z velmi okrasných druhů trav je rod kavylů (Stipa). Okouzlí svou záplavou péřovitých květních lat a předvedou nám, jak krásně vypadá zahrada v pohybu. Ve volné přírodě u nás patří kavyly ke vzácnějším druhům travin.

Kavyly patří k nejkrásnějším travám, které mohou zdobit naše zahrady. A pokud jste dosud nevyzkoušeli založit celotravní záhon, měli byste to napravit. Záhony, které jsou komponované pouze z trav, nejenže vyžadují minimální péči, ale navíc se hodí jak do tradičních zahrad, tak do zahrad moderních. Zvolíte-li vhodné druhy trav rozmanitých tvarů, výšky a barevnosti, budou takové záhony poutat pozornost po dlouhou dobu. Přispěje k tomu i odlišná barva květů a tvarů květenství.

Jaké druhy trav zvolit pro celotravní záhon

Pro začátek zvolte 1 záhon o velikosti 3 x 1,5 m. Ideální je dobře propustná půda a stanoviště na plném slunci nebo v polostínu. Pro jeho společné osázení využijete 2 rostliny Stipa calamgrostis, 2 rostliny Pennisetum alopecuroides, 3 ks Hakonechloa macra var. ‚Aureola‘, 1 rostlinu Miscanthus sinensis ‚Zebrinus‘, 1 ks Elymus magellanicus a 1 ks Miscanthus sinensis ‚Morning Light‘. Všechny vyšší duhy vysaďte tam, kde počítáte se zadní stranou záhonu. Nižší druhy vysaďte dopředu a pak pod trávy přidejte štěrkový mulč. Než se rostliny dostatečně uchytí, je třeba je v první roce po výsadbě pravidelně zalévat.

Různorodé využití kavylů v zahradách

Kavyly se hodí nejen do společných výsadeb s klasickými suchomilnými trvalkami nebo do  celotravních záhonů, ale také do stepních partií zahrad jako výrazné solitéry.

Známé druhy kavylů:

Kavyl obrovský (Stipa gigantea)

Na výšku i šířku dosahuje tento obr mezi kavyly dvou metrů. Oblibu si získal hlavně kvůli velkému množství tmavých stálezelených listů, nad kterými ční velké množství obrovitých stébel a ovsu podobných klásků. Volná stébla mají zlatavou barvu klásků. Na rostlinách se objevují koncem jara a přetrvávají zde přes léto až do zimy. Díky svému množství vytvářejí v zahradách poloprůhlednou optickou stěnu.

Kavyl vláskovitý (Stipa capillata)

Tato vysoká trsnatá tráva má šedozelenou barvu a stébla vysoká mezi 30 až 100 cm. Její tenké úzké listy jsou z vnitřní stany hustě chlupaté, zatímco z vnější strany jsou hladké. Za sucha jsou listy svinuté a za vlhka se opět rozevírají. Lata má žlutavě zelené nebo šedavé klásky. Kavyl vláskovitý kvete v období od července do srpna.

Kavyl Ivanův (Stipa pennata)

Kavyl Ivanův, který dostal své jméno podle poustevníka svatého Ivana, je znám rovněž pod názvem kavyl pernatý. Jeho plodem jsou dlouhé pernaté osiny. Dává přednost suchým skalnatým místům. V ČR je chráněn zákonem, neboť je ohroženým druhem.

Kavyl tenkolistý (Stipa tirsa)

Tento druh kavylu obývá převážně nížiny a pahorkatiny. Rozkvétá v červnu a červenci. Dává přednost světlým teplým polohám.

Kavyl péřovitý (Stipa tenuissima)

Překrásná travina s krémovou barvou péřitých květů rozkvétajících od června do října. Jedná se spíše o nízkou poloopadavou trvalku. Svou velkou oblibu si získal díky přepadavému efektu. Jeho nadýchané květy se pohybují i v sebemenším vánku. Nesnáší mokro.

Další známé druhy kavylů

Osinatec třtinový (Stipa tenuifolia), kavyl sličný (Stipa pulcherrima), kavyl Smirnovův (Stipa smirnovii), kavyl písečný (Stipa borysthenica), kavyl skalní (Stipa eriocaulis), kavyl olysalý (Stipa zalesskii), kavyl chlupatý (Stipa dasyphylla).

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 

10.9.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist