Kde se vzalo kadidlo a myrha?

Vánoční svátky jsou spojovány nejen s dárky, cukrovím a vánočními rostlinami a květinami, mají pro nás často také podobu nejrůznějších vůní. Živě se nám vybaví vůně jehličí vanilky, hřebíčku, badyánu ale také vůně purpury na kamnech nebo kouře ze zapálených františků
myrta-obecna-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

V chrámech a kostelích se na paměť darů přinesených právě narozenému dítěti Ježíšovi obětovalo kadidlo, myrhazlato. Vůně ale obklopovala také příbytky bohatých i chudých. Od dávných dob byli vždy bohové uctíváni pálením vonných látek. Starověk považoval za neoblíbenější kadidlomyrhu, které byly zároveň těmi nejdražšími. Dnes je na připomínku těchto vzácných vůní pálena o vánocích na kamnech purpura a jsou zapalovány vonné františky.

Aromatická látka pro vůni do kadidel ve chrámech se získává z kadidlovníku pravého (Boswellia sacra), tedy z pryskyřic stromů rostoucích v Jemenu. Tento strom dorůstá výšky mezi čtyřmi a pěti metry a nemá příliš bohatou korunu. Vonná pryskyřice vytéká do předem připravených nádobek z naříznutých otvorů ve stromech. Dříve se kadidlo v podobě malých kulovitých tvarů prodávalo na tržištích. Mělo žlutou až načervenalou barvu. Kousky kadidla jsou neprůhledné, pouze na lomu jsou voskově lesklé. Jeho chuť je hořce aromatická a voní příjemně balzámově. A dodnes, stejně jako při bohoslužbách před tisíci lety, se používá kadidlo při pálení v kadidelnicích.

Stromy, z nichž se získává myrha, se jmenují balzámovníky (Balsamodendron) rostoucí na území současné Etiopie. Tyto stromy mají trnité větve a patří do řádu Burseraceae.  Z keře myrhy pravé (Balsamodendron myrrha) pochází ta opravdu nejkvalitnější myrha. Původně se také myrha sbírávala i ze stromu Commiphora abyssinica. Staří Egypťané myrhu přidávali i do prostředků k balzamování těl mrtvých. Dále ji využívali k výrobě vonných látek, ženy si natíraly tělo směsí myrhy a oleje. Ve starém Římě se myrha využívala také na výrobu mastí na vlasy a léků na nejrůznější nemoci. Stejně tak sloužila jako utišující prostředek podávaný odsouzeným ukřižováním.

Kadidlo bylo v křesťanské víře symbolem Ježíšova božství, zatímco myrha byla vyjádřením jeho utrpení a smrti na kříži.

Text: Zuzana Bohdalová

13.12.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist