Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat

Někdy na sekání zahrady klasická nebo strunová sekačka nestačí. Kdy sáhnout po křovinořezu a dle čeho si vybrat správný?

V jakém případě vyměnit sekačku za křovinořez

Pokud se po své zahradě nechcete procházet v trávě po pás, je třeba ji pravidelně sekat. Na většinu zahrad s rovnou plochou obvykle stačí klasická sekačka a na „dodělávky“ strunová sekačka, která je lehká, snadno se ovládá a je poměrně tichá. V některých případech už ale nestačí a je potřeba sáhnout po silnějším kalibru – po křovinořezu.

Křovinořezy nastupují na řadu v okamžiku, kdy je vaše zahrada spíše kopcovitá a s příkopy, se špatně dostupnými místy či se vzrostlým nepoddajným houštím. Zde byste se strunovou sekačkou neuspěli. Nejspíš by se přehřála a její struny by se mohly v takovém terénu snadno zlomit. Křovinořezy jsou mnohem výkonnější a odolnější.

Vlastnosti křovinořezu aneb Který si vybrat

Křovinořez se skládá z pevné náhonové hřídele s úhlovou převodovkou, díky čemuž umí přenést plný kroutící moment do řezného kotouče. Má mnohem silnější motor než strunové sekačky, ale o to je těžší a náročnější na obsluhu. Na obtížně dostupná místa porostlá plevelem a dřevnatým křovím se ale hodí výborně. S jinou sekačkou byste zde nepochodili. Podle čeho si takový křovinořez vybrat?

Napájení křovinořezu

K dostání jsou benzínové nebo elektrické křovinořezy. U benzínových oceníte vysoký výkon (jedná se o nejvýkonnější verzi křovinořezu) a přemísťování bez omezení. Nevýhodou je vysoká hlučnost a vysoká hmotnost. Výběr tohoto opravdu výkonného stroje proto opravdu zvažte, ve většině případů vám bude stačit elektrický křovinořez.

Elektrický křovinořez je možné vybírat ze dvou variant: akumulátorový a napájený ze sítě. Akumulátorový křovinořez vydrží sekat pouze určitou omezenou dobu a je také docela těžký. Nicméně vyniká nižší hlučností. Oproti tomu křovinořez napájený ze sítě funguje neustále díky připojení na zdroj energie. V tomto případě jste však omezeni délkou kabelu a musíte si dávat dobrý pozor, abyste jej během sečení nepřesekli.

Hmotnost

Jak už jsme si řekli výše, některé typy křovinořezů mají hmotnost vyšší a při několikahodinovém sekání to poznáte. Výběr proto dobře zvažte. Je možné zakoupit křovinořezy o hmotnosti od 3 až 4 kg, ale také modely, které přesáhnou i 10 kg.

Výkon motoru

Výkon motoru je odpovědí na otázku, jak velkou a nepoddajnou plochu budete sekat. Velké a husté plochy vyžadují vyšší výkon (cca 1,5 kW), kdežto na lehký travnatý porost postačí výkon nižší (cca 1 kW). Ve velmi obtížných terénech se profesionálům hodí křovinořezy s výkonem i 2 kW a více. Takový stroj už si poradí téměř se vším.

25.9.2019 12:01| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist