Kdy začít s jarním úklidem zahrady: Co se stane, když ho uspěcháte?

Zahrádkáři se dělí na dvě skupiny – ti, kteří uklízejí na podzim, a na jarní uklízeče. Dnes už víme, že pro ekosystém, užitečné druhy hmyzu, včel a motýlů je lepší nechat úklid na jaro. A ani ten není radno uspěchat. Kdy je ten ideální čas?
shutterstock_2132806157-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Jaro vs. podzim

V zájmu ochrany opylovačů a dalšího užitečného hmyzu provádějte úklid zahrady vždy raději na jaře než na podzim.

Nejde o otálení, ale o důležitý způsob ochrany ekosystému. Suché části rostlin chrání hmyz, umožňují růst mikrobů a v konečném důsledku dále v potravním řetězci podporují ptáky a další živočichy.

Kdy není brzy?

Existuje velmi dobrý důvod, proč s úklidem zahrady počkat. A tím jsou opylovači. Mnoho z nich, jako jsou včely a motýli, přezimuje právě v odumřelém rostlinném materiálu. Tam přečkají chladné počasí a na jaře se objeví, aby se vrátili ke své dobré práci. Odstraníte-li stařinu ze záhonů příliš brzy, riskujete, že mnoho z nich zahubíte.

Dobrým pravidlem je počkat, dokud teploty přes den trvale nedosáhnou 10 °C.

 

Jak se chovat při samotném úklidu

I samotný úklid byste měli provádět tak, abyste ochránili co nejvíce užitečného hmyzu.

Včely se mohou ukrývat například v dutých stoncích rostlin. Poté, co je ustřihnete, je na několik týdnů uložte na hromadu někde v koutě zahrady, aby se včely mohly vylíhnout. Můžete je také nechat na zemi nebo je svázat do svazků, které zavěsíte na stromy nebo ploty.

Při prořezávání keřů a jiných dřevin dávejte pozor na kukly a zámotky. Pokud některá větev hostí některou z nich, ponechte ji prozatím na místě.

V hromadách listí zase hnízdí motýli, berušky a další užitečný hmyz. Přesuňte hromady listí do rohu zahrady a nechte je nějakou dobu nerušeně ležet.

Půdu na záhonech neudusávejte mulčem, dokud není všeobecně teplo, abyste neblokovali hnízdění včel a dalšího hmyzu v zemi.

23.3.2022 6:28| autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist