Když zahradě vládnou barvy

S potěšením lze konstatovat, že mnoho zahrad v posledních letech opravdu doslova rozkvetlo. Snad v každé zahradě, kde se najde pergola, altánek, plot nebo domek na nářadí, lze také uplatnit barvu a dát tak tomuto prostoru zajímavý barevný vzhled.
shutterstock_296153498-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Květinové parky

Park Keukenhof, známý také jako Zahrada Evropy, je největší světovou květinovou zahradou. Nachází se v blízkosti Lisse, v Nizozemsku. Je zde vysázeno přibližně 7000 000 cibulovin, které jsou v parku pravidelně každoročně vysazovány. Park se rozkládá na ploše 32 ha. Je přímo ukázkovým příkladem toho, jak se dají vnést barvy do zahrady, neboť například potok modrých modřenců představující tekoucí řeku mezi vysazenými tulipány je toho důkazem. Dalším místem, které uchvátí každého a okouzlí jeho smysly je vistáriový tunel v Kawachi Fuji zahradách v Japonsku. Fialové a bílé květy vistárií vytvářející barevnou duhu vás provedou tímto neuvěřitelně krásným tunelem.

Kvetoucí rostliny ale i zahradní stavby

Barva se nemusí v zahradě objevit jen díky rozkvétajícím stromům keřům a květinám, ale také díky nátěrovým hmotám, které pomohou obnovit povrch malých zahradních staveb. Do zahrad vysazujte rostlinstvo i s ohledem na zabarvení závislé na ročním období. Ptactvo na podzim lákají krásně vybarvené bobulovité plody mnohých keřů, našemu lidskému oku zase lahodí spíše méně obvyklé barvy, jako je pro květiny například barva modrá nebo fialová. V těchto barvách je možno do zahrady zakomponovat například náprstníky, pomněnky, nejstarší druh klematisu – klematis Jackmanii, dále polštářovité skalničky, například huseníky nebo phloxy, levanduli nebo kulovitý bělotrn echinops, okouzlující vistárie, alium nebo krásné modřence. Také dekorativní zelí nebo dokonce i saláty určené ke konzumaci mají neuvěřitelné spektrum barev.

Další barevné příležitosti

K dalším možnostem, jak přidat zahradě na barvách je například nátěr plotu. Šmolkově modrá nebo čistě bílá barva u loubí, branky nebo laťkového plotu může být ve správné zahradě vítaným oživujícím prvkem. Bát se nemusíte ani červené nebo růžové barvy. Natřete si s ní například přesazovací stolek nebo dětský domeček ze dřeva. Krycí barvy na dřevo seženete v několika odstínech a můžete využít i jejich kombinací. Děti pestré barvy milují.

Text: Zuzana Bohdalová

28.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist