Kirstenbosch – proslulá botanická zahrada v Jižní Africe

Poblíž Kapského města, na východním úpatí Stolové hory se rozprostírá jedna z nejkrásnějších sbírkových zahrad světa - Kirstenbosch. Nachází se v ní unikátní druhy domácích rostlin. Právem je odborníky i laiky označovaná za pýchu Jižní Afriky.

O zakladateli botanické zahrady

Profesor botaniky Henry Harold Welch Pearson, jenž ji v roce 1913 Kirstenbosch založil, byl botanickým nadšencem. Nebylo pro něj nikterak snadné svou myšlenku o sbírce všech rostlinných druhů země prosadit. Roky přesvědčoval politiky i širokou veřejnost, aby se mohl stát ředitelem této unikátní zahrady. Byl jím ovšem jen na krátko. H. H. W. Pearson zemřel mlád, ve věku pouhých 46 let na zápal plic, zahradu řídil pouhé tři roky. Všechno nasvědčuje tomu, že se o své milované kvetoucí dítě staral velmi dobře. Dokazuje to i epitaf na jeho náhrobku: „Budete-li hledat jeho památku, rozhlédněte se kolem“.

Celá země na jedné hoře

Areál zahrady o rozloze 528 hektarů je rozdělen do celé řady jednotlivých oddílů. Pro tyto oddíly je charakteristické, že v nich vládnou často odlišné klimatické podmínky, stejně jako je tomu na různých místech Jihoafrické republiky, a tak se tu daří rostlinám rostoucím v různých koutech Jižní Afriky.

Klima nejjižnější Africké země je totiž velice pestré – na západní straně dominuje rozsáhlá poušť Kalahari, východní stranu ovládá příjemné subtropické klima a takřka po celé délce – od Namibie až po Transvaal lemují zemi Dračí hory. Jejich vrcholy dosahují až do výšky 3500 metrů. A právě zahrada Kirstenbosch vytváří ideální podmínky pro valnou většinu biotopů s tak rozdílnými požadavky pro život. Jeden ze svahů stolové hory dokonce porůstá původní prales.

První zapsaná do UNESCO

Jako první botanická zahrada vůbec byla právě tato zapsaná do seznamu světového dědictví UNESCO. Zdejší sbírky zahrnují tisíce rozmanitých druhů rostlin, z nichž je celá řada opravdu velmi vzácných a také velice ohrožených. Díky nepřeberné pestrosti flory je tu neustále co obdivovat, bez ohledu na roční období tu vždy něco kvete.

I když se nám může jevit rozloha zahrady jako nepředstavitelně velká, lze ji celou projít po dokonale promyšleném systému cest a chodníků. Zavedou vás do vyprahlé pouště, do hlubokých a vlhkých kaňonů, ale například i na vrchol Stolové hory.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com

7.1.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist