Zahrada > Rostliny > Klanopraška miluje kyselé půdy
Klanopraška miluje kyselé půdy
Bez opory se neobejde
V Asii, v oblasti svého původu roste schizandra jako liána v listnatých lesích. Tam dokáže šplhat až do korun vysokých stromů. U nás ji pěstujeme na oporách, po kterých může šplhat. Je tedy vhodná i k výsadbě u pergol, starých stromů, nebo plotů, které chceme trochu ozelenit. Můžeme jí vytvořit ale vlastní dřevěnou oporu nebo natáhnout kovová lanka, po nichž se bude vinout. Za příznivých podmínek u nás dorůstá do výšky okolo tří metrů.
Výsadba a pěstování
Pro výsadbu rostlin připravíme jámu o velikosti 50 x 50 cm o hluboce rovněž 50 cm a rostlinu v ní usazenou zasypeme směsí rašeliny s kompostem nebo rašeliny s rozleželým hnojem. V kyselé propustné půdě na polostinném stanovišti se jí bude dařit nejlépe. Snese i slunce. To pak dříve rozkvétá. Hrozí pak ale jisté nebezpečí, kdy květy mohou být poškozeny jarními mrazíky.
Řez a přihnojování
Po opadu listů v průběhu podzimu provádíme zmlazení starších rostlin klanoprašky. Mladé rostliny ořezávat nepotřebují. V průběhu března a dubna je vhodné rostliny přihnojit hnojivem na jehličnany. V polovině srpna začnou na rostlině dozrávat plody, které jsou velmi podobné bobulím červeného rybízu.
Užitečná a zdraví prospěšná rostlina
Schizandra je řazena mezi rostliny s povzbuzujícím účinkem podobně jako ženšen. Ačkoli listy obsahují rovněž účinné látky, sbírají se jen plody, neboť v nich je účinných látek větší procento.
Rostlina je ceněna pro látky působící proti únavě a stresu. Navíc dokážou zlepšit ostrost zraku i dýchání a celkově povzbudit organismus. Plody je možné užívat v čerstvém stavu, ale dají se i sušit. Často se přidávají do čajových směsí.
Dají se z nich vyrábět také léčivé sirupy. Po dobu 3 týdnů je můžeme louhovat v lihu a pak užívat ráno a v poledne ve formě kapek. Kapeme si obvykle 10–15 kapek pro povzbuzení organismu. Z téhož důvodu ale vynecháváme večerní dávku.
Vzhledem k tomu, jak nám může být schizandra nápomocná, se jistě vyplatí vyzkoušet její pěstování i na vlastní zahradě.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.