Klokočí ozdobí zahradu i vás

Klokočí najdete nejenom v písničce a na mapě, kde je součástí Českého ráje, ale narazíte na něj i na rostlinách. Jde totiž o semena klokoče, který může růst i v našich podmínkách. Tato semena se využívají pro různé účely, hlavně dekorativní. Přečtěte si o klokoči více.
depositphotos_474844844_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Klokočí nenajdete jen v písničce a na mapě, ale i na rostlinách

Víte, co je klokočí?

Klokočí jsou semena klokoče (Staphylea), který představuje zajímavou skupinu dvouděložných rostlin spadající do čeledi klokočovité. Jeho zástupci jsou stromy a keře  pozoruhodné svými charakteristickými vstřícnými zpeřenými listy, což je pouze jedna z mnoha vlastností, které jim propůjčují významné postavení v botanickém světě.

Rozmanitost a vzhled klokoče a klokočí

Klokočí najdete v tobolce, jde o světle hnědé semeno kulatého tvaru velikosti kolem 1 cm. Postupně tmavnou a mění barvu až na šedohnědou. Samotné klokoče jsou známé svými výrazně vstřícně uspořádanými zpeřenými listy, což představuje jedinečný charakteristický rys tohoto rodu. Tato zvláštnost jim propůjčuje nezaměnitelnou vizuální identitu. Vzor jejich složených listů může variabilně oscilovat mezi různými druhy, čímž dodává klokoči značnou biodiverzitu.

Většina příslušníků tohoto rodu se vyznačuje opadavými listy, které se na podzim zbarvují do různých odstínů a následně opadávají. Narazíte ale i druhy, které jsou stálezelené. Pokud jde o vzrůst, klokoč dosahuje dvou základních forem – buď roste do imponujících výšek, kde některé stromové varianty dosahují dokonce až desetimetrového vzrůstu, nebo se nachází v podobě nižších keřů, které mají své vlastní kouzlo a význam v rámci ekosystémů.

Kde klokoč roste?

Klokoč je široce rozšířen po celém světě, a to v nejrůznějších typech přírodního prostředí – najdete ho v Asii, Severní Americe i Evropě. Výrazná variabilita druhů umožňuje adaptaci na různé ekologické podmínky. Většina rostlin má tendenci upřednostňovat stanoviště s dostatečnou vlhkostí, tedy zejména na březích vodních toků či v hlubokých vlhkých lesích. Nicméně ne všechny druhy klokoče jsou na vysoké vlhkosti závislé. Existují druhy schopné růst i na místech s nižším množstvím vláhy, což ukazuje na jejich odolnost a schopnost přizpůsobení se na různorodá stanoviště.

I klokoč má svůj význam

Klokoč nese značný ekonomický i ekologický význam. Jeho dřevo je známé pro vynikající pevnost a odolnost, což jej činí oblíbeným materiálem pro výrobu široké škály výrobků, ať už nábytek, parkety, nástroje a mnoho dalšího. Navíc je preferovaným materiálem pro výrobu hudebních nástrojů, s kytarami v čele, a to díky svým zvukovým vlastnostem a atraktivní textuře.

Krom toho má klokoč svůj význam i v oblasti zdraví. Jeho listy se využívají pro své léčebné účinky, což se odráží v jejich využití v tradičním lidovém léčitelství. Tyto listy mají potenciál působit blahodárně na různá onemocnění a zdravotní potíže.

Význam klokoče a klokočí v kultuře

Klokoč i klokočí zaujímají důležité místo i v rámci kultury a mytologie. V některých kulturách byl vnímán klokoč jako symbol síly a odolnosti, což svědčí o jeho hlubokém významu pro lidské společenství. Jeho dřevo bylo často využíváno při výrobě zbraní a nástrojů, čímž se zdůrazňoval jeho pragmatický dopad na lidský život. Jeho semena, klokočí, se využívají v dnešní době spíše jako dekorace, v minulosti se z nich ale vyráběly růžence. I dnes si z něj s trochou trpělivosti (protože je velmi tvrdé) můžete vyrobit náramek či náhrdelník.

29.8.2023 12:14 | zdroj: atlaso.cz, dvojka.rozhlas.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist