Konec léta v barvě slunce

Září jako poslední letní měsíc přináší do zahrady mnoho žlutě kvetoucích rostlin a jejich odstínů. Je to snad nejtypičtější barva pro květiny. Ať už září v lehkých světlých až smetanových tónech anebo sytou žlutou barvou, která inklinuje spíše k oranžové, je to pestrá škála barev a odstínů.
shutterstock_71102605-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Například i floxy, rostliny, které nepotřebují skoro žádnou péči, mohou vykvést v oranžové barvě, právě na konci léta, a to konkrétně odrůda Orange Perfection, která dosahuje vzrůstu až 1 m.

Kokardy, třapatky, afrikány a měsíček zahradní, rostliny, které snad nejlépe vyzní na velkých plochách a v přiměřeně hustém zapojení. Pro Babí léto je zkrátka typické spojení teplých barev rostlin kvetoucích ve druhé polovině léta a také prvních objevujících se plodů. Stále svěží zeleň listů těchto rostlin zjemní a zároveň zdůrazní jejich již tak výrazné barvy.

Rozkvétat začínají i drobnokvěté chryzantémy nejen se žlutými, ale i s bronzovými odstíny. Jiřinky podobných barev i odstínů mohou vytvořit například ve váze kytici, která jako by byla vytvořena některým z holandských malířských mistrů.

Na zahradě právě v září nastává pravá chvíle na výsadbu narcisů, které také velmi často kvetou žlutě, jejich odrůdy Golden Ducat, Tahiti, Rip van winkle a Berlin jsou jen některými z nich. Narcisy sázíme dosti hluboko, aby nad nimi půda byla ještě alespoň v 15 cm vrstvě. Narcisů již bylo vypěstováno a vyšlechtěno přes 20 tisíc variací a druhů. Daří se jim nejlépe v propustné, středně těžké půdě dostatečně zásobené živinami.

Jinan dvoulaločnýškumpa obecná jsou dalšími rostlinami – stromy, které na sebe v druhé polovině léta přitahují pozornost. Jejich listy se zbarvují zářivými tóny od zlatožluté až po teplou hnědočervenou barvu.
Zapomenout nesmíme ani na slunečnice, které právě touhle dobou dozrávají a jejich květy jsou ty největší, které na zahradách můžeme vidět.

Celík zlatobýl, krásná vysoká výplňová rostlina se taktéž pyšní zlatožlutým květenstvím. Je to tradiční podzimní vysoká trvalka. Miluje místa na slunci, tvoří husté trsy a vystačí s normální zahradní půdou. Pro skalky se hodí pouze jejich nízké, ukázněně rostoucí druhy dosahují výšky pouze okolo 10 až 15 cm.

Zahrada v pozdním létě je krásná a často nás láká k příjemnému poklidnému posezení. Tak si ji náležitě vychutnejme.

Text: Zuzana Bohdalová

11.9.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist