Kontrola zahradní techniky po zimě. Nepodceňujte ji!

Zahradnická sezona je v plném proudu a bude potřeba zprovoznit a připravit stroje na další období mnohdy i tvrdé práce. Mnoho uživatelů zahradní techniky tento krok většinou opomíjí a nechtějí ho řešit, berou stroje jako pomocníky, kteří mají pouze odvést potřebnou práci. Není ovšem dobré zapomínat, že má-li nám něco dobře sloužit, je vhodné se o to také dobře starat.

Stroje s elektrickým motorem

Kontrola těchto pomocníků je většinou velmi jednoduchá a nezabere nám mnohdy víc jak několik desítek minut. Postačí zkontrolovat neporušenost elektrického vedení, zda není překousnuté od myší, krys nebo jiných škůdců. Dále vizuálně pouze zkontrolujeme celý stroj, jestli není někde naprasklý plast, a ujistěte se, že jsou všechny šrouby a matky dobře utažené. Při správném provedení zazimování není potřeba nic jiného řešit.

Stroje s elektrickým motorem – akumulátorové

I zde se ujistěte, že nedošlo k porušení elektrického vedení či ochranného šasi stroje. Většinou se u akumulátorových strojů nic jiného zkontrolovat nedá. Zaměřte se spíše hlavně na akumulátor, zkontrolujte, zda nedošlo ke snížení výdrže vlivem delšího nepoužívání.

Pokud jste akumulátor správně zazimovali, mohla by problém snížené kapacity vyřešit nabíječka, která u lepších strojů má i mnoho programů na oživení a revitalizaci baterie. V případě zničení baterie se obraťte na výrobce a optejte se ho na další možnosti obnovení kvality baterie či případnou koupi funkčního akumulátoru.

Stroje s motorem na pohonné hmoty

Stejně jako u strojů s elektrickým motorem i zde zkontrolujte neporušenost různého kabelového vedení a utažení šroubů a matek a neporušenost krycího šasi. Pokud jste před zimou nevypustili pohonné a mazací kapaliny, zkontrolujte, jestli nedošlo například u oleje k zrosolovatění. Pokud si nejste jisty kvalitou kapalin, určitě je vyměňte.

I přestože jste jistě před zimou kontrolovali a v případě znečistění čistily různé filtry, zkontrolujte je nyní znovu. Zde jde hlavně o to, aby ve filtrech nebyli schovaní pavouci nebo hmyz, který zde hledal útočiště před zimou.

Nezbytná příručka

I přestože mnoho uživatelů různých strojů manuál jim určený neotevře, je minimálně vhodné se do něj podívat do kapitoly údržba stroje či podobného tématu. V dnešní době již má většina strojů v sobě mnoho elektronických zařízení na hlídání mnoha funkcí.

Hlavně kvůli tomu je dobré přečíst si návod a zjistit nejen to, co všechno váš pomocník umí, ale také jak jej správně udržovat. U všech vašich pomocníků, pokud to lze, nezapomeňte zkontrolovat funkčnost všech bezpečnostních opatření, které daný stroj nabízí.

Výhodný autorizovaný servis

Stejně jako tomu bylo v případě zazimování strojů i zde se vyplatí zjistit, zda ve vašem okolí není příslušný autorizovaný servis, který nabízí nejen dobré ceny za servis, ale také na případné náhradní díly. Servis jistě využijí také méně zdatní uživatelé zahradní techniky, kteří se chtějí hlavně soustředit na danou práci nebo si prostě neví rady s daným problémem a chtějí jen dobrou radu.

Text: Jan Vrbata

20.4.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist