Konvalinky v záhonech i v dekoracích

Staré astrologické knihy dávají konvalinku do spojitosti s Hermem (Merkurem). Jeho matka Maia byla nejkrásnější ze sedmi Plejád, dcera Atlantova, tu řecká mytologie ztotožňuje se staroitalickou bohyní jara. Té byl zasvěcen měsíc květen – máj – majalis.
shutterstock_562363966-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

V minulosti byla konvalinka označována také výrazem lilie v údolí (angl. Lily of the Valley). Poprvé se toto pojmenování vyskytuje ve starozákonní Písni písní, tam je však myšlena skuteční lilie. Jenže středověcí mniši toto pojmenování přenesli na konvalinku.

Pamatujte, pokud chcete dát do vázy konvalinky společně s jinými květinami, měli byste konvalinkové stvoly nechat vymočit na několik hodin ve vodě, kterou potom vylijete. Jestliže to neuděláte a dáte je hned společně s ostatními kytkami, ty svěsí květy a zvadnou, jelikož vyplavené jedovaté látky z konvalinek se ve vodě rozpustí, čímž otráví další květiny. U konvalinek dejte pozor, jedovaté jsou všechny jejich části.

Aranžmá z konvalinek se dá připravit velmi jednoduše, vyberte 2 až 3 stejné sklenice z čirého skla a po jejich obvodu naaranžujte podlouhlé listy konvalinek, doprostřed pak usaďte samotné konvalinky. Velmi hezky a přírodně působí konvalinky v nádobě, vydrží dlouhou dobu a dají se nakombinovat například s modřenci nebo hyacinty, sedmikráskami nebi primulemi. Stejně krásně budou vypadat společně s pomněnkami či maceškami. Jsou to zkrátka velmi vděčné jarní květinky, které díky své bílé barvě zvonečkovitých květů ladí téměř se všemi dalšími květinami.

Z konvalinek vznikají nejen krásné záhony na zahradách, či půvabná aranžmá do váz, ale také okouzlující svatební kytice. Konvalinky jsou totiž naprosto jedinečné svou krásou, ale i intenzivní sladkou vůní. Jejich vůně je tak oblíbená, že se stala hojně využívanou ve voňavkářství a rovněž při výrobě mýdel. Pouhé tři květináčky s trsy konvalinek vám postačí k tomu, aby provoněly konvalinky celý váš byt. Prášek z květů konvalinek se někdy přidává do šňupacích tabáků, jelikož obsahuje látku dráždící nosní sliznice a provokující ke kýchání.

Vydáte-li se za krásou konvalinek do přírody, nezapomeňte, že obdiv je na místě, trhání je však zakázané, stejně tak i jejich vyrývání.

Konvalinkové květy jsou symbolem něhy, pokory a správného rozhodnutí.

Text: Zuzana Bohdalová

21.4.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist