Kopretinovec dřevnatý – dekorativní polokeř

Rostliny jsou pro náš život naprosto nezbytné, a to jak ze zdravotního, tak z estetického života. Je to nádherný pocit, který člověka obohatí, když vidí, že jeho péče o rostliny nese ovoce a dělá radost svému pěstiteli. Za naši péči se nám rostliny odvděčí. Pokud jim však dostatečnou péči nevěnujeme, chřadnou, uvadají, napadají je škůdci, probouzejí se choroby. Proto je dobré vědět o rostlinách, které jsme se rozhodli pěstovat, maximum užitečných informací, které nás seznámí s jejich způsobem pěstování, ale také s tím, jak zakročit v případě výskytu některé choroby anebo škůdce na naší oblíbené rostlině.
kopretinovec-drevnaty-argyranthemum-frutescens-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Tato velmi půvabná a dekorativní rostlina je původem z Kanárských ostrovů. Tam se vyskytuje jako stálezelený polokeř. Hodí se pro pěstování v záhonech i nádobách, lze ji sestřihávat a pěstovat na kmínku, což vypadá velmi efektně. V takovéto podobě je ideální rostlinou pro terasy anebo prostory u vchodu do domu.

Je to velmi otužilá rostlina, takže zvládne i teploty až do 0°C. Květů se u ní dočkáme od května až do října. Aby odkvetlé květy nenarušovaly celkový vzhled rostliny a nezpomalovaly tvorbu nových květů, pravidelně je odstraňujeme. Pokud by se vám nezamlouvalo neustálé odstraňování zvadlých květů, zvolte raději takovou odrůdu kopretinovce, u které nová květenství přerůstají již odkvetlé květy. Je možné provést u celé rostliny radikální sestřih, zprvu se rostlina nejdřív jen zazelená, ale po třech týdnech se opět dočkáte i květů.

Ideální polohou pro tuto půvabnou rostlinu je stanoviště orientované směrem na jih nebo jihozápad. Již při výsadbě kopretinovce myslete na to, abyste předešli přemokření, a tím i nedostatku kyslíku. Vysazujte tedy rostlinu do propustné zeminy se stabilní strukturou. Pokud bude v zemině zastoupen určitý podíl jílu, napomůže to zadržovat živiny a vodu.

Vzhledem k tomu, že rostlina je často pěstovaná na kmínku, kdy může dosáhnout výšky až 1,5 m, má velkou potřebu vody. Pravidelná zálivka je tedy nutností. Vyvarujte se však přelití, které může rostlině způsobit žloutnutí listů. Naopak v důsledku sucha se kopretinovci budou deformovat listy a celkově rostlina zakrní v růstu.

V průběhu vegetace je dobré rostlinu pravidelně jednou týdně přihnojovat kombinovaným hnojivem. Pro přezimování zvolte pro kopretinovce místo s teplotou alespoň 5 °C. Na jaře je nutné rostlinu silně seříznout.

Ze škůdců, kteří se ne rostlině mohou objevit, jsou to zvláště plži a vrtalky. Zejména za vlhkého počasí pravidelně prohlížejte dno nádoby a případné plže sesbírejte. Spolehlivým vodítkem pro odhalení jejich výskytu jsou slizové stopy v okolí rostliny. Většímu množství plžů by se dokonce mohlo podařit zlikvidovat celou vaši rostlinu. Náš tip: těsně kolem nádoby s kopretinovcem vysypte popel z ohniště, plži se přes něj nedostanou.

O výskytu vrtalky na rostlině svědčí patrné světlé klikaté chodbičky na listech. Někdy se vyskytnou i bodové vpichy, jelikož různé druhy much vrtalek kladou do listů vajíčka. Pokud vrtalky napadly pouze jednotlivé listy, ty odstraňte a zlikvidujte. Při větším napadení je bohužel nutné zlikvidovat celou rostlinu. Živnou půdou pro vrtalky je také plevel v nádobě, kde kopretinovce pěstujete, proto plevel pravidelně odstraňujte.

Text: Zuzana Bohdalová

9.8.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist