Kopřivy, které nepálí

Kopřiva africká, pochvatec (Coleus) má takovou barevnou pestrost, jako snad žádná jiná květina. Její další předností je to, že se dá pěstovat venku, ale i jako pokojová rostlina. Jedná se vlastně o příbuznou našich hluchavek. Byla vyšlechtěna do tolika nádherně vybarvených odrůd, že určitě nezklame žádného pěstitele, i kdyby trval třeba jen na zeleném zabarvení.
africka-kopriva-plectranthus-scutellarioides-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Tato rostlina není nikterak vybíravá, co se týče pěstebních nároků. Pro dokonalé vybarvení jejích listů je důležité pěstovat ji na přímém slunci, ať už je to na okenním parapetu anebo přímo v zahradě. Při nedostatku slunečního svitu by listy vybledly a rostlina by se začala nehezky vytahovat.

Coleus blumei, Coleus fogliame, Coleus amboinicus, Coleus freckles, Coleus Peter’s Wonders, Coleus solenostemnon, Coleus henna, Coleus chocolate mint, Coleus Merlins Magic, Coleus Inky Finger, Coleus Alabama Sunset,  to jsou jen některé ze známých a nejčastěji pěstovaných hybridů. Původní druhy jsou z Indonésie a Afriky. Významná žilnatina listů a pestré olemování jsou charakteristické pro všechny druhy coleusů. Jejich hybridy jsou v nepřeberné škále barev od bílé, žluté, oranžové až po sytě červenou či temně fialovou.

Coleusy můžete velmi snadno množit vrcholovými řízky, takže brzy můžete mít na své zahradě nebo za oknem doslova kopřivovou plantáž. Vrcholové řízky zapíchejte na jaře do  vlhkého písku a zakryjte zavařovacími sklenicemi. Po zakořenění a během celého léta kopřivy hojně zalévejte a v období od března do srpna rostliny přihnojujte každé 2 týdny.

Jakmile se na rostlině objeví květní výhon, bude lepší jej vyštípnout. Květy nevypadají nikterak zajímavě a navíc se jejich tvorbou rostlina zbytečně vysiluje. Kvítky jsou pouze drobné, mírně nafialovělé a nedají se považovat ani za mírnou ozdobu rostliny.

Na zimu je zapotřebí zálivku kopřivám omezit. Teplota v místnosti, kde se kopřivy pěstují, by neměla klesnout pod 8°C. Následující jaro je dobré rostlinu výrazně seříznout, aby se hezky rozkošatila. Rostliny pěstované venku přes zimu nepřežijí, pokud je nepřenesete na bezmrazé místo.

Okrasné kopřivy jistě přivedou do bytu mnoho zářivých barev, takže by je měly doplňovat jen květináče a obaly ve střízlivých barvách, aby barevnost rostlin pěkně vynikla.

Text: Zuzana Bohdalová

6.11.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist