Kouzelný svět trvalek. Proč jsou tak oblíbené?

Vytrvalé rostliny jsou stálicemi okrasných záhonů, jejichž kouzlu podlehne dříve nebo později každý zahrádkář. Jejich sortiment je nebývale široký, a to jak ve vzrůstu rostlin, jejich vzhledu či požadavky na stanoviště. Najděte si životní lásku i na vaši zahradu….
shutterstock_1745864102-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Trvalky máme dost často zaškatulkovány jako drobné květinky, které se skromně krčí před mohutnými dřevinami, ale ve skutečnosti dokážou pěkně překvapit. Některé druhy totiž dřeviny mnohdy i přerostou, protože dorůstají i více než dvou metrů. Do skupiny trvalek kromě vytrvalých květin řadíme také okrasné trávy, kapradiny a dokonce také hlíznaté a cibulnaté rostliny.

Abychom si ale příliš nekomplikovali situaci, vynechme pro tentokrát cibuloviny, které se v mnohém od ostatních skupin liší, protože mají zcela odlišný životní cyklus, kterému vděčí svým zásobním orgánům.

Přečtěte si také:

Osázejte předzahrádku podle babiček

Pestré polštářky trvalek vytvoří nádherný zahradní koberec

Suchovzdorné krásky pro extrémní stanoviště

Jak už bylo zmíněno, některé trvalky dorůstají i několika metrové výšky, na druhou stranu mezi nimi objevíte i takové trpaslíky, které vidíte pouze z blízka, protože svým růstem těsně kopírují půdní povrch.

V posledních letech je také poměrně běžné, že trvalky nahrazují ve výsadbách letničky a dvouletky. Důvodem je neustálá snaha snižovat náklady na obnovu a následnou údržbu záhonů. Letničky i dvouletky se totiž musí rok co rok obměňovat, zatímco trvalky na záhonech vydrží i několik let, v případě dlouhověkých druhů i několik desetiletí, ale to bychom předbíhali.

Trvalky všech druhů

Trvalky jsou neskutečně druhově bohaté, protože jsou neustále podrobovány intenzivnímu šlechtění. Většina druhů, se kterými se dnes setkáme na trhu, už jsou natolik silně prošlechtěny, že už v sobě nenesou ani polovinu vlastností původního druhu. Šlechtěním získáváme celou řadu nových vlastností, výsledkem tedy nejsou pouze nové barvy či tvary květů a listů, ale také například kompaktní růst, sterilita (poznámka autorky – rostliny nejsou schopny tvořit semena, je možné je tedy množit pouze vegetativně) nebo odolnost vůči některým specifickým chorobám a škůdcům.

I jediný druh může být prošlechtěn v podobě i několika desítek různých odrůd a kultivarů, přičemž každý z nich se může v mnohém lišit. Podobně tomu je i s dlouhověkostí trvalek, které podle délky života dělíme na dlouhověké, středněvěké či krátkověké.

Zatímco dlouhověké trvalky nám mohou na jednom místě dělat radost i více jak deset let, v případě středněvěkých to bývá okolo pěti a více let a poslední skupina na stanovišti vydrží i méně než tři až čtyři roky. Některé trvalky sice patří do skupiny krátkověkých peren, ale v některém méně vyhovujícím prostředí se chovají spíše jako letničky. Řeč je o některých kultivarech svíčkovce Lindheimerova (Gaura lindheimerii) s růžovými květy nebo u léčivé agastache (Agastache ´Blue Fortunei´).

Opylovači je milují

Trvalky si našly cestu prakticky do všech typů zahrad. Dokonce i do těch, které nejsou považované za květinové. Ačkoliv dřeviny představují základní kostru celé zahrady, trvalky kompozici dodávají nevšední atmosféru a neskutečně originální proměnlivost, bez níž by byla každá kompozice nudná a všední.

V sortimentu objevíte druhy kvetoucí ještě v zimě i takové, které si hravě poradí i s extrémními podmínkami střešních zahrad, kde není vody nazbyt. Prostě do každých podmínek existuje vhodná trvalka. V posledních letech jsou čím dál tím oblíbenější především přírodní styly zahrad, ve kterých plní trvalky důležitou ekologickou funkci. Nejen že mezi nimi objevíme druhy jedlé, ale také hrají důležitou roli pro obživu hmyzu a ostatních živočichů. Suché semeníky plné semen jsou zdrojem obživy ptáků nebo představují skrýše pro hmyzí larvy.

Pro líné zahradníky

Zajímavé možnosti nabízejí také štěrkové prérijní záhony, které jsme si oblíbili nejen na rodinných zahradách, ale také ve veřejné zeleni. Tyto záhony nevyžadují intenzivní údržbu a hravě si poradí i s letním přísuškem, proto se hodí všude tam, kde výsadbám nemůžeme z časových i finančních důvodů dopřát pravidelnou údržbu.

Snad do všech zahrad se hodí také bylinkové výsadby, jejichž sortiment je tvořen převážně z vytrvalých bylinek. Mezi léčivky řadíme mnohdy i okrasné druhy, o kterých mnozí zahrádkáři ani netuší, že obsahují mnoho neocenitelných léčivých látek.

Pokud bychom se zamýšleli nad tím, jaké trvalky jsou vlastně ty nejoblíbenější, těžko bychom si na tuto otázku dokázali odpovědět. Každá skupina těchto barevných krásek má totiž své výhody a nevýhody. V každém případě je možné ale říci, že každá trvalka najde své uplatnění, ať se jedná o sektor veřejně přístupných ploch zeleně nebo o rodinné zahrady.

 

 

4.4.2022 5:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist