Kouzlo květin ve štěrkových záhonech

Jestliže patříte mezi milovníky okrasných trvalek, ale bohužel nemáte dostatek času na péči o náročné trvalkové rabato, máte možnost vyzkoušet i jiné možnosti. Poměrně nenáročné na péči a tím pádem i náš čas jsou štěrkové prérijní záhony, které si poradí s plným sluncem i nedostatkem vody. Důležitý je ovšem správný výběr místa a sortimentu rostlin, které se k tomuto účelu hodí. Kromě okrasných travin můžete vybírat ze sortimentu bylinek i suchovzdorných trvalek na plné slunce. Stejně tak nezapomeňte na jarní cibuloviny, které působnost těchto výsadeb značně prodlouží.

Štěrkové trvalkové záhony u nás rozhodně nejsou žádnou novinkou. Při jejich tvorbě se inspirujeme severoamerickou prérií, od které se odvozuje i samotný název, prérijní trvalkové záhony.

Abyste se dočkali krásné podívané, je třeba, aby tyto výsadby zaujímaly plochu alespoň více jak deset metrů čtverečních, někteří zahradníci dokonce uvádí plochu dvojnásobnou. Stejně tak by měly být umístěny na slunné místo, sluneční úpal v tomto případě není na škodu, jen se musí těmto podmínkám podřídit výběr rostlin.

Výhodou štěrkových prérijních záhonů jsou jejich minimální nároky na údržbu. Jakou intenzitu péče zvolíte, samozřejmě záleží na vás. Pokud záhony necháte na pospas stanovištním podmínkám, dočkáte se větší dynamiky. Zatímco se některé zvolené druhy trvale příliš neosvědčí, jiné druhy zase postupně převládnou a tyto méně vitální rostliny vytlačí. Pokud budete chtít vztahy mezi květinami udržet více na uzdě, můžete expanzivní druhy redukovat.

Hlavní působnost

Prérijní záhony jsou oblíbené i díky celoroční působnosti. Pokud totiž vedle trvalek vysadíte i jarní cibuloviny a okrasné trávy, dočkáte se atraktivní podívané i mimo hlavní sezonu.

První cibuloviny totiž vykvetou již v předjaří a okrasné trávy ponechané na záhonech přes zimu vykouzlí krásnou podívanou již při prvním mrazu. V zimním období se dále osvědčí i ponechané okrasné semeníky některých trvalek, které navíc představují zdroj potravy i pro zrnožravé ptactvo.

Nejvýraznějšího efektu záhony ovšem dosáhnou v plném létě, to znamená od června do srpna, kdy rozkvete většina letních trvalek.

Péče o záhony

Prérijní výsadby mají tu vlastnost, že nevyžadují příliš pozornosti. Vybrané trvalky by ovšem měly mít nízké nároky, jinak tento efekt samozřejmě nebude v praxi fungovat.

Při výběru se zaměřte na nenáročné rostliny, které nevyžadují častou zálivku ani výživu. Po výsadbě bude nutné rostliny sice nějakou dobu ještě zalévat, ale jakmile zakoření, tato činnost již nebude nutná. Pokud se vám přeci jen rostlin zželí, můžete jim dopřát zálivku během letních přísušků.

Během roku odstraňujte plevely a nálety dřevin. Odumřelou hmotu trav a trvalek ze záhonu odstraňte až na jaře, tedy těsně před tím, než začnou rostliny opět rašit.

Vhodný sortiment

V sortimentu mohou převažovat kvetoucí rostliny a okrasné trávy je mohou jen doplňovat. Nebo zvolte opačný princip, trávy mohou klidně vytvořit kostru celé kompozice.

Nebojte se druhové diverzity. Zajímavě budou působit hlavně vyšší druhy trvalek, které dorostou výšky i více jak sedmdesát centimetrů. Nebojte se kombinovat dlouho a krátkověké trvalky. Zajímavou podívanou připraví i druhy se schopností přesevu.

 • Adonis vernalis – hlaváček jarní
 • Aquilegia vulgaris – orlíček obecný
 • Agastache ´Blue Fortune´ – agastache
 • Coreopsis grandiflora – krásnoočko velkokvěté
 • Coreopsis verticillata – krásnoočko přeslenité
 • Deschampsia caespitosa – metlice trsnatá
 • Echinacea purpurea – třapatkovka nachová
 • Geranium x cantabrigiense – kakost cantabrijský
 • Lavandula angustifolia – levandule lékařská
 • Linum perenne – len vytrvalý
 • Monarda didyma – zavinutka podvojná
 • Pennisetum alopecuroides – dochan psárkovitý
 • Pulsatilla vulgaris – koniklec německý
 • Rudbeckia fulgida – třapatka zářivá
 • Stipa tenuissima – kavyl péřovitý

Text a foto: Lucie Peukertová

20.6.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist