Kouzlo planých květin ve vaší zahradě

Zahradnický trh doslova přetéká novými kultivary rostlin, jejichž šlechtitelé slibují dlouhou dobu kvetení, rezistenci vůči chorobám a škůdcům, pestrobarevné listy, plné květy a mnoho dalších vlastností, kterými tyto novinky disponují. Pokud vás ale tento nový sortiment příliš neoslovuje a raději se vracíte k druhům, které spíše pěstovaly naše babičky, můžete dát přednost našim domácím kráskám.
rhodiola-rozchodnice-ruzova-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

V české přírodě roste celá škála krásných planých rostlin, které by v určité době neměly rozhodně ani tu nejmenší šanci uspět v obrovské konkurenci různých atraktivních kultivarů a mezidruhových kříženců, které se pyšní pouze samými superlativy.

Právě možná díky záplavě těchto dokonalých krásek na trhu se mnozí zahrádkáři raději vrací ke starému osvědčenému sortimentu, který byl v oblibě spíše před mnoha desetiletími. Ovšem i některé naše původní rostliny šlechtění neminulo, přesto mají svůj nezaměnitelný charakter, díky kterému do zahrady dodají nevšední kouzlo.

Inspirujte se přírodou

Příroda je nejlepší kouzelník. V divokých květech naleznete vše, co potřebujete pro zdárné založení trvalkového záhonu. Při správném skombinování druhů se dočkáte i dlouhé působnosti rostlin, takže ani plané rostliny nezůstanou vaší zahradě nic dlužny. Divoké něžné květy se navíc perfektně doplňují i s novými kultivary, se kterými tvoří zajímavý moderní kontrast, prosto se nebojte obě skupiny vysadit do jednoho záhonu.

m-s-nice-ro-n-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Léčivky i jedovaté druhy

Mezi divokými okrasnými květinami najdete celou řadu užitečných léčivek, ale stejně tak i nebezpečné druhy, které byste měli v kuchyni rozhodně obejít obloukem.

Mezi užitečné jedlé rostliny určitě můžeme zařadit suchovzdornou mateřídoušku úzkolistou (Thymus serpyllum), kterou v létě vyhledávají různí hmyzí opylovači. Tato rostlina je silně medonosná a navíc si hravě poradí i s extrémními stanovišti na slunci v písčité půdě. Z mateřídoušky si navíc připravíte chutný a léčivý bylinkový nálev, který lze užívat při nachlazení i chřipce.

-eb-ek-obecn-se-hod-nejen-do-bylinkov-ch-v-sadeb-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Pozadu ovšem nezůstane ani dobromysl obecná (Origanum vulgare), kterou v přírodě objevíte na suchých loukách nebo na okrajích cest. Už jste někdy zkusili do květinového záhonu vysadit řebříček obecný (Achillea millefolium)? Pokud ne, tato tradiční léčivka si poradí i s letním suchem.

S okrasnými druhy trvalek si sedne i mnohdy zapomenutá léčivka, jejíž největší ozdobou jsou svěže fialové květy, které jsou léčivé a dají se spolu s dalšími bylinkami přidat do bylinkových čajových směsí. Řeč je o slézu maurském (Malva sylvestris). Dále lze do trvalkového záhonu přidat i jednoletý heřmánek pravý (Matricaria chamomilla).

Pro léčebné účely ovšem rozhodně nepoužívejte náprstníky (Digitalis), konvalinku vonnou (Convallaria majalis), kokořík přeslenitý (Polygonatum verticillatum) nebo třeba pstroček dvoulistý (Maianthemum bifolium). Ačkoliv jsou tyto trvalky krásné, obsahují celou řadu jedovatých látek, které při požití vyvolají otravu.

Divoké krásky tradičního i originálního vzhledu

Jen málokdo by neznal kopretinu bílou (Leucanthemum vulgare), kterou ovšem seženete také v některých zajímavých kultivarech. Při výsadbě berte v úvahu, že se jedná o krátkodobou trvalku, která na místě vydrží jen několik málo roků. Přesto se snadno vysemeňuje, takže se určitě dočkáte kopretin na jiném místě.

V trvalkových záhonech se bude také dobře vyjímat měsíčnice roční (Lunaria annua), kterou budete znát spíše v podobě typických semeníků připomínajících penízky. Jestliže máte rádi trvalky poněkud netradičního vzhledu, určitě nepochybíte při výsadbě bělotrnu modrého (Echinops ritro) nebo máčky (Eryngium).

Foto a text: Lucie Peukertová

15.7.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist