Kovové nádoby jako nápadité prvky v zahradě

Objevili jste při úklidu garáže či zahradního domku nepoužívané kovové nádoby? Přesto, že se mohou zdát staré konve, bandasky či kbelíky na první pohled zašlé a v zahradě nevyužitelné, nezbavujte se jich. I stárnoucí prvky dokážou zajímavě ozdobit vaši zahradu.
shutterstock_287980349-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Než se pustíte do využití starých pokladů, bude potřeba předmětům věnovat péči. Nádoby očistěte vodou a chcete-li zamezit jejich korodování, je vhodné je přetřít ochranným lakem. Chcete-li však zachovat vintage nádech znovuobjevených předmětů, přehnaná péče není nutná.

Staré konve či kbelíky můžete oživit barevným dekorováním. Volte raději barvy akrylové, které se snadno rozpustí ve vodě a nový vzhled předmětů se v exteriéru zachová delší dobu. Stejně tak postupujte, budete-li chtít nádoby ozdobit například ubrouskovou technikou – lepidla a laky by pro exteriérové použití neměly být na vodní bázi.

Kovové konve a kýble, které dosloužily svému původnímu účelu, mohou být i nadále v zahradě funkčním prvkem. Můžete je využít jako nádoby pro plovoucí svíčky a vyřešit tak originální osvětlení terasy. Stejně tak vám dostatečně velké nádoby mohou sloužit jako boxy pro chlazení nápojů. Nejvíce se však kovové nádoby v zahradách budou vyjímat jako zajímavé obaly pro květiny. Nemusíte se bát osázet je více druhy rozmanitě barevných květin, pomohou vám vykouzlit romantický nádech zahradní koutů, vchodu či teras.

Při využití starých kovových nádob pro živé květiny je důležité vyvarovat se případnému uvolňování rzi do zeminy. Vsazujte proto květiny společně s plastovým obalem, případně do nádoby vložte netkanou textilii a až poté vložte zeminu s rostlinami. Nezapomeňte na dostatečnou drenáž, případně vyvrtejte dírky pro odtok přebytečné vody. Stejně se vyvarujte negativnímu působení rzi na řezané květiny.

Bandasky, konve či kýble můžete kreativně využít jako pítka pro ptáky, drobné vodopády. Mohou však plnit ryze estetický charakter. Zejména u silně narušených povrchů nádob upřednostníte krásu a nebudete muset řešit případnou otravu rostlin a zahradních živočichů. Velmi nápadité jsou nádoby napodobující tekoucí vodu. K vytvoření tohoto efektu vám postačí průhledné korálky, nejlépe broušené, a nylonový vlasec či drátek s minimálním průměrem. Korálky různých velikostí uchytíte pomocí vlasce či drátku provlékáním skrze otvory kropítka. Hotový předmět stačí jen zavěsit v zahradě a nekonečné zalévání může začít.

Text: Lenka Malá

26.8.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist