Kovový nábytek pro okrasnou zahradu

Elegance, styl, a snadná údržba – to všechno dává kovu na zahradě zelenou. Navíc ve spojení se dřevem nebo umělým ratanem, obložený měkkým polstrováním železný a hliníkový nábytek nestudí a zaručuje tak veškeré pohodlí.

Každý rok na jaře představují výrobci zahradního nábytku nové modely. Určitě je zajímavé být i v tomto směru trendy, pokud jsou vaše zahrada a terasa zatím nezabydlené. Zvažte ovšem pečlivě, zda nejnovější kousky odpovídají vašim zálibám a vkusu, protože nenakupujete na jednu sezónu. Rozhodli jste se pro kovový nábytek? I tady je ještě mnoho variant na výběr.

Zákoutí u tvarovaných keřů

Rádi si posedíte stranou od domu, na místečku krytém stromy a keři? U pečlivě střižené bariéry živého plotu, mezi tvarovanými keři a stromky, na místě vysypaném čistým pískem nebo vyloženém cihlami se bude skvěle vyjímat masivní kovaný nábytek. Může to být třeba jen lavička, ale i židle s pohodlnými vysokými zdobenými opěradly, kulatý či oválný stůl. Na pohodlné posezení se sem budete vydávat s nějakým tím polštářem v ruce, jinak je kov přece jen studený a tvrdý. Nebo můžete zvolit sice kovaný, ale pohledově odlehčený nábytek se sedáky a opěradly vypletenými umělým ratanem nebo přímo upravenými tak, že se do nich zasazuje vypolstrovaná dřevěná vložka. Kovaný nábytek v nátěru bílém nebo černém působí vždy stylově.

Zahradní nábytek – velká inspirativní fotogalerie

Pod vzrostlými stromy

Máte na zahradě kousek lesa, ať už jehličnatého nebo smíšeného? Nebo snad pěstujete ovocné stromy ve vlastním sadu? Tady se jistě najde místo, kam na trávník budete chtít postavit stůl a židle nebo lavice, abyste do příjemného stínu unikli před horkým letním sluncem. Co třeba docela jednoduchá kovová konstrukce kombinovaná se dřevem v podobě jednoduše položených prkének? Němci tomuto stylu říkají „pivní nábytek“, a skutečně takové často skládací židle, lavice bez opěradla a obdélníkové nebo čtvercové stoly najdeme často v zahradních restauracích. Ani na zahradě se za ně ovšem nemusíte stydět, pokud budete dřevo dobře ošetřovat a dáte mu každý rok čerstvý nátěr.

Hliník pro moderní komfort

Nábytku z lehkého, přesto pevného lesklého i matného hliníku je velký výběr od jednoduchých židliček a stolků až po masivně působící rozložitá křesla, tvarovaná lehátka, servírovací stolky nebo houpačky s baldachýnem. Mírnou nevýhodou bývá, že právě tady se výrobci předhánějí v tvarových novinkách, a tak když budete po pár letech chtít něco dokoupit, možná už ten váš typ nábytku na trhu nenajdete. Není to ale tragedie, když zachováte základní linii – tvary oblé nebo hranaté a druh výpletu, bude se hliník k hliníku dobře hodit. Sedáky a opěradla mohou být z perforovaného kovu, pak si k nim jistě pořídíte pěkné měkké čalounění – právě to může ostatně v příští sezóně dát vašemu nábytku inovovanou tvář. Velice oblíbený je i hliník s plastovým či ratanovým výpletem (z důvodů praktické údržby se používá většinou ratan umělý). Tady najdeme skutečně luxusní kousky pohodlných křesel, sedaček i lehátek. Počítejte vždy s tím, že takový nábytek musí stát na pevném podkladu – na dlažbě terasy, na vydlážděném prostoru u bazénu, na pevných dřevěných prknech podlahy altánu. Je to tedy spíš nábytek terasový než v pravém slova smyslu zahradní. Výborné umístění najde v zimní zahradě, kterou přes léto otvíráte a propojujete tak s terasou před ní. Zvlášť když si pořídíte opravdu krásné luxusní kousky, budete je tak spokojeně užívat po celý rok.

Text: Gabriela Koulová

21.4.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist