Kozlík lékařský a co byste o něm měli vědět

Každý, kdo alespoň párkrát viděl seriál Vraždy v Midsomeru, ví, že Valeriana, tedy kozlík je ve větší koncentraci smrtelně účinkující jed. Ovšem v malém množství je naopak velmi účinnou léčivkou, která nás může zbavit mnoha neduhů. Co byste o něm měli ještě vědět?
kozlik-lekarsky-1-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Kozlík lékařský – účinný antioxidant

Lidově je často označován jako baldrián. Někdy o něm uslyšíme jako o kočičím kořenu či kozlíčku, ve všech případech se však jedná o kozlík lékařský (lat. Valeriana officinalis). Kočičí kořen se mu říká kvůli obsahu kyseliny valerové, díky níž je velmi přitažlivý pro kočky. Ty je třeba před jeho požitím chránit, ale také chránit rostlinu před kočkami, mohly by ji znehodnotit.

K léčebnému účelu slouží jeho kořeny včetně oddenků, nadzemní části se nevyužívají. Kromě sedativních účinků je kozlík lékařský velmi účinným antioxidantem, užitečnou bylinou preventivně působící proti chorobným procesům v lidském organismu. Antioxidanty jsou pro náš organismus ideální cestou, jak vyplavit volné radikály z těla.

Jak ho poznáte?

U nás se kozlíku daří nejlépe na lesních mýtinách a ve vlhčích loukách, na březích řek a u zdí.

Rostlinné silice dodávají kozlíku zcela specifický zápach. Chocholy květů kozlíku mají nejčastěji růžovou barvu, ale mohou být i bílé nebo karmínové. Hojně k sobě lákají motýly svou sladkou vůní. Rostliny dosahují celkové výšky mezi 60 cm až dvěma metry.

Troška historie

První zmínky z historie se o kozlíku lékařském dochovaly z 11. století. Od 16. století byl již nazýván všelékem a používán také jako parfém. V poslední době se využívá rovněž k přípravě ručně vyráběných přírodních mýdel.

Léčebné účinky kozlíku

Proti depresi a úzkosti, pro lepší spánek i dokonalé uklidnění, na odbourání stresu i proti předčasnému probouzení, na uklidnění žaludečních neuróz, ale i proti menstruačním bolestem – ve všech těchto případech se dá kozlík lékařský naordinovat.

Nejúčinnější formou při podávání kozlíku je lihová tinktura. Ze sušeného drceného oddenku se připravuje nálev či o něco účinnější odvar. V čaji anebo i v nálevu se může kozlík kombinovat například s levandulí, meduňkou, chmelem nebo mučenkou.

Dlouhodobé užívání bez závislosti

Skvělou zprávou je, že i když kozlík užíváte pravidelně, nevytvoříte si na něj závislost. Samostatně by se neměl užívat déle než 3 týdny. Po týdnu pauzy je možné v případě potřeby v léčbě pokračovat.

Pro účely uklidnění před spaním lze podávat kozlík například po dobu 3 dnů. A následující 3 dny pak udělat pauzu. Kozlík přímo spaní nenavodí, ale pomůže organismu se natolik zklidnit, že spánek pak přichází mnohem dříve.

POZOR! Užívání kozlíku v těhotenství se nedoporučuje. Účinky kozlíku by mohly poškodit srdce dítěte.

Čtěte také:

Jak se projevuje předávkování?

Při užívání běžných dávek doporučených například lékárníkem není třeba se obávat, že by se člověk kozlíkem předávkoval. Ovšem je třeba znát vedlejší účinky při předávkování, k němuž by mohlo dojít například v interakci s již užívanými léky na spaní. V takovém případě by se měla osoba vždy poradit s lékařem o tom, zda je vhodné, aby užívala ještě kozlík.

Při předávkování je možné, že se objeví například bolesti hlavy, sucho v ústech, nespavost, žaludeční obtíže, poruchy srdeční činnosti, ranní ospalost anebo živé sny. Při opravdu silném předávkování by se mohly projevit příznaky otravy. K těm patří pokles tělesné teploty, poruchy svalového tonu, potíže při chůzi.

Ovšem při správném dávkování a užívání vám bude kozlík tím nejlepším pomocníkem, tak mu zkuste dát šanci.

Text: Zuzana Bohdalová, Foto: Shutterstock.com

25.7.2022 7:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist