Královna mezi pokojovkami se jmenuje monstera

Monstera v bytě si okamžitě získá respekt. Některé z těchto krásek dorůstají až do několikametrové výšky, ale existují i menší druhy, které se hodí do běžných domácností.
depositphotos_199668354_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Monstera v bytě vypadá pěkně i v romantických interiérech

Monstera v bytě ihned zaujme

Monstera v bytě si skutečně zaslouží označení Královna pokojovek, protože je zkrátka nepřehlédnutelná. Na světě se vyskytuje asi 40 druhů těchto rostlin, nicméně tou nejznámější a nejrozšířenější je monstera deliciosa, které se také někdy říká skvostná. Jsou pro ni typické výrazně vykrajované a děrované listy, které jsou někdy až metr široké. Samotná rostlina pak dorůstá do takových výšek, že se hodí i do velkých hal, třeba v kancelářských areálech.

Všechny monstery pocházejí z tropických a horských pralesních oblastí Střední a Jižní Ameriky, kde rostou na kmenech stromů, kolem nichž se plazí směrem nahoru. Mají hustou síť vzdušných kořenů, jimiž získávají z okolí vláhu a živiny.

To, odkud pocházejí, pochopitelně určuje i podmínky, za nichž prospívají v domácím pěstování. Dávají přednost nepřímému světlu a dařit se jim bude i v polostínu. Menší druhy můžete pěstovat i na okně, ale mělo by být orientováno na západ nebo na východ, aby rostlina nebyla vystavena přímému a intenzivnímu slunečnímu svitu. I když pochází z pralesa, velkou tmu nemusí, když ji chybí potřebné světlo, skomírá a její listy se nesprávně tvarují a zmenšují. Dalším signálem, že není něco v pořádku, je žloutnutí jinak nádherně temně zelených listů. Během letních měsíců lze dát monsteru i ven, ale pochopitelně na místo, které ji vyhovuje.

Milovnice přiměřené vlhkosti

Monstery potřebují neustále mokrý substrát nebo zeminu, ale zároveň nesnášejí přemokření. Vyplatí se proto vypozorovat správný moment, kdy jí dolít vodu a tento interval dodržovat: v některých případech dojdete k poznání, že stačí zálivka jednou týdně, třeba v pátek a tento den už neměnit. Kvalitu zálivky prozradí i její vzdušné kořeny: pokud jsou dlouhé a bohaté, je v pořádku, ale suché a krátké naznačují, že je okolní prostředí suché a rostlinu nic nenutí vytahovat je za vlhkostí.

Po několika letech bude potřebovat monstera v bytě přesadit, nejlépe na jaře a tehdy, kdy už celý kořenový systém zaplní květináč. Obvykle je to po 2 až 3 letech, ale menší druhy zvládnou rozrůstání kořenů rychleji. Daří se jim ve vzdušnějším humózním substrátu, který koupíte už rovnou namíchaný. Ale zcela postačí běžná zemina provzdušněná trochou perlitu a na dno květináče přidat keramzit. Asi jednou za dva týdny lze monsteru přihnojovat.

Monstera v bytě není nic pro děti a chlupáče

Co do velikosti mezi monsterami vede již zmiňovaný druh deliciosa. Velmi podobná je monstera minima, která má rovněž typické vykrajované listy, ale je menší, hodí se tak do menších bytů nebo do závěsů, kde se pěstuje s dalšími pokojovkami, které vyžadují podobné životní podmínky. Někdy se monsteře nesprávně říká také filodendron, který má podobné listy, zpočátku bez vykrojení, které se tvoří až věkem. Dobrým odlišovacím znakem je listová pochva obalující malé listy. U filodendronu po krátké době zaschne a odpadne, u monstery je trvalou součástí listu.

Většina monster je poměrně dlouhověkých, existují i takové, které se dožijí několika desítek let. Velmi dobře se množí, stačí je nařízkovat tak, aby na řízku zůstal vzdušný kořen a 2 – 3 listy.

Navzdory všem svým výhodám, jako je atraktivní vzhled a poměrně snadné pěstování, si monstery raději nepořizujte, pokud s vámi bydlí malé děti a čtyřnozí mazlíčci. Obsahují totiž šťavelan vápenatý, který dráždí sliznice a trávicí trakt. Jed není sice tak silný, aby bylo jeho požití smrtelné, ale u citlivějších jedinců vyvolává obtíže, které se bez lékařského zásahu většinou neobejdou.

12.5.2023 12:13| autor: Romana Slaninová | zdroj: www.atlasrostlin.cz, www.dmp.cz, www.drevostavitel.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist