Krása okrasných trav

Zvláště v posledních letech se stále více probírá téma květinových záhonů a výsadeb okrasných trav. Obě témata se navzájem propojují a společně vytvářejí zajímavý celoroční efekt. Okrasné trávy hrají ve výsadbách velice důležitou roli, najdete mezi nimi krásky na plné slunce, které si snadno poradí i s přísuškem nebo naopak sortiment vhodný spíše do stínu s vlhkou půdou. Trávy vás kromě své krásy potěší i minimálními požadavky na péči, kterou dnes ocení téměř každý.
travy-podzimni-travy-podzimni-zahrada-zahrada-na-podzim-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Rostliny s jemnými listy a zajímavým květenstvím si podstatná část českých zahrádkářů spojuje s moderní zahradou v městském prostředí, přesto je uplatnění trav mnohem širší. Hodí se i do formálních zahrad, na zelenou střechu, do nádob i lesních zahrad, které byly vytvořeny pod korunami vzrostlých stromů. V bohatém sortimentu se vyskytují druhy a odrůdy dorůstající sotva deset centimetrů a naproti tomu i obři dosahují výšky několika metrů. Právě výška, celkový vzhled a požadavky na stanoviště určují primární využití trav v oboru zahradní architektury.

kombinace-okrasn-ch-trav-a-trvalek-s-okrasn-mi-semen-ky-vytv-zaj-mav-podzimn-azimn-efekt-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Monokultura i pestré záhony

Výsadby okrasných trav nejsou rozhodně výsadou soukromých rodinných zahrad. Skvěle se uplatňují také v moderně pojatých veřejně přístupných městských parcích, kde tvoří často hlavní složku záhonů. Právě monokultury působí jednoduchým a designovým dojmem, který dává vyniknout moderní i historicky cenné architektuře. Stejně tak dobře se kombinují s okrasnými dřevinami i trvalkami.

V hojném zastoupení se také používají v oblíbených prérijních záhonech. Tyto výsadby jsou inspirovány severoamerickou prérií, ve které trávy představují důležitou součást. V těchto druhově pestrých záhonech se využívají především druhy na plné slunce, kterým nevadí absence závlahy i nepravidelná péče.

Stále častěji řešíme otázku ekologie, snažíme se věci dělat účelněji a s tím souvisí i tvorba zelených střech, díky kterým dokážeme mnohem lépe zadržovat dešťovou vodu. Tyto střechy dělíme podle nároků na údržbu na extenzivní, které jsou téměř bezúdržbové, a intenzivní, které naopak vyžadují pravidelný dohled. Okrasné trávy si tykají s oběma typy střešních zahrad a nutno říci, že svou funkci plní na jedničku s hvězdičkou.

Výsadba a následná péče

Ještě před tím, než se vydáte do zahradnictví na nákup trav, zjistěte si informace o stanovišti. Aby výsadba dobře fungovala, je nutné výběr rostlin zcela podřídit typu stanoviště. Jedině tak vznikne spolehlivě fungující společenstvo rostlin ve výsadbě, která vás bude těšit během celého roku.

Většina druhů trav se prodává v kontejnerech různé velikosti. Tyto mnohdy bujně rostoucí rostliny tvoří bohatě větvený kořenový systém, který tyto kontejnery hustě zaplňují, proto je nutné po vyjmutí rostliny z květináče kořenový systém mechanicky poškodit. Rozhodně se nebojte, že tímto zásahem rostlinu zlikvidujete. Pokud byste kořenový systém ponechali v původním stavu, neměly by tendenci růst do okolní půdy a rostlina by postupně strádala. Po výsadbě je nutné rostlinu zalít. Zálivku nemusíte provádět plošně, často je lepší ji provést bodově pouze do přímého okolí rostliny.

okrasn-tr-vy-hraj-d-le-itou-roli-v-pr-rijn-ch-trvalkov-ch-z-honech-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Okrasné trávy jsou efektní také během zimy. Pokud se tedy nechcete připravit o ledovou krásu během zimní námrazy a při první nadílce sněhu, rozhodně trávám neodstraňujte suché listy při pečlivém podzimním úklidu zahrady. Tuto činnost raději ponechejte až na dobu, kdy začínají rašit nové mladé lístky.

Okrasné trávy jsou poměrně odolné vůči chorobám a škůdcům, navíc nevyžadují ani pravidelné hnojení. Pokud se chcete vyhnout nadměrnému výparu vody z půdy a častému pletí, povrch záhonu zamulčujte vhodným materiálem. V prérijních záhonech s kombinací trav a trvalek upřednostněte minerální mulč v podobě štěrku nebo kačírku, v jiných typech výsadby lze použít také mulčovací kůru.

Foto: Lucie Peukertová

4.11.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist