Krása ovocných dřevin

Ovocné dřeviny přinášejí do zahrady několikanásobný efekt. Není to jen podzimní úroda, která obohatí jídelníček. Na jaře potěší krásnými květy a nabídnou první pastvu hmyzím přátelům, na podzim zase zbarví listí listy ve jménu malířovy palety. Krása se snoubí s užitkem, není divu že ovocné stromy i drobné ovoce se znovu těší velké pozornosti zahrádkářů.
jablon-jablko-1100x618.jpgCelá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

Současná zahradní architektura se rozhodně neobrací zády ani k historii osvědčenými ovocnými dřevinami, jako jsou hrušně, jabloně, slivoně a mnoho dalších zástupců, které měly v minulosti často spíše místo v užitkové zahradě. Krása užitku, něžných květů a plodů v období sklizně nás opět láká k vysazení alespoň několika kusů polokmenů, zákrsků nebo čtvrtkmenů. Odvážnější zahrádkáři se nebojí ani na řez náročných pěstebních tvarů, které dodají zahradě zajímavou atmosféru. Inspirujte se třeba anglickou zahradou, kde mají své místo ovocné špalíry, pečlivě tvarované palmety nebo netradiční kordony.

Výhody drobného ovoce

Na svých zahradách často pěstujeme některé druhy drobného ovoce jako okrasné rostliny a přesto vůbec ani nevíme, že na našem pozemku roste poklad s úžasně zdravými plody, které dnes rádi označujeme pojmem antioxidanty. Látky obsažené ve zralých plodech mají na organismus blahodárné účinky, čistí totiž tělo, dodávají živiny a minerály a mnohdy zabraňují také stárnutí buněk. Pokud si na zahradě vysadíte více těchto rostlin, můžete jejich plody konzumovat samozřejmě zasyrova nebo je tepelně zpracovat a uchovat třeba na zimu. Když klesnou teploty pod nulu, určitě si na horké léto rádi zavzpomínáte z tepla domova s šálkem teplého pečeného čaje z mišpulí, muchovníku, rybízu a borůvek.

Krása drobného ovoce

Drobným ovocem rozumíme také některé vytrvalé, ale přesto nedřevnatějící rostliny. Dobrým příkladem je jahodník měsíční, vytvářející důmyslný podrost pod jinými ovocnými rostlinami. Krása ovocných druhů spočívá v různých vlastnostech, někdy se jedná o atraktivní květy, jindy zase o nevšední habitus, zajímavě tvarované či zbarvené plody nebo pestré podzimní listy.

Muchovníky, borůvky, mišpule, brusnice a klikvy tyto vlastnosti nabídnou všechny pěkně najednou. Právě to je řadí mezi oblíbence zahradních architektů a zahrádkářů, kteří jejich všestrannost ocenili již před mnoha lety.

Kam se hodí

Ačkoliv tyto rostliny můžeme hrdě označit za užitkové, mají také nesporné estetické výhody. Pokud si tedy lámete hlavu, jak propojit zeleninovou zahradu s tou okrasnou, využijte výsadbu z ovocných druhů jako pohledové propojení, které snoubí krásu i užitek do jednoho záhonu.

Muchovníky lze v zahradě vysadit jako velké solitéry, navíc je seženete v keřové i stromové podobě. Protože perfektně snášejí tvarovací řez, jsou vhodné také do živých plotů. Borůvky se skvěle kombinují s jahodníkem, klikvou a brusinkami, vyhovuje jim totiž podobně kyselá půda, kterou vylepšíte domácí listovkou. Tuto zdravou a krásnou výsadbu můžete doplnit také borůvkou kamčatskou. Do zahradních keřových skupin se hodí skupinově vysazené dříny obecné nebo již jmenovaná mišpule obecná, která byla oblíbena již generací našich babiček.

muchovnik-v-dobe-zrani-plodu.JPG

Zdroj: archiv redakce

Drobné ovoce v kostce

Amelanchier lamarckii – muchovník lamarckův
Amelanchier ovalis – muchovník oválný
Cornus mas – dřín obecný
Fragaria vesca – jahodník měsíční
Mespilus germanica – mišpule obecná
Vaccinium camtschatensis – borůvka kamčatská
Vaccinium corymbosum  – borůvka chocholičnatá
Vaccinium macrocarpon – klikva velkoplodá
Vaccinium vitis-idaea – brusnice brusinka

Foto: Lucie Paukertová

22.9.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist