Krása zahrad v zimě

Jakmile vaši zahradu v ranních hodinách pokryje jinovatka, otevřou se před vámi okouzlující doslova pohádkové pohledy. A v takových chvílích se vyplatí zblízka obdivovat jemné doslova filigránské krajkoví okrajů rostlin, které vám ukazují svou krásu nejen přes léto, ale také i v průběhu zimy. Ojíněné okraje všech druhů rostlin z nich dělají něžné krajky a vytvářejí nespočet příležitostí spatřit zahradu v zimním bílém hávu.
ovocne-stromy-jsou-vetsinou-relativne-kratkoveke-i-presto-se-ale-vyplati-zachovat-maximum-a-stromy-peclive-osetrit-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: Lucie Peukertová

I nyní, když stromy a keře odložily své kabáty z listí a zkadeřené hlavičky listopadek mizí pravidelně v ranních mlhách, rozhodně nemusí vaše zahrada vypadat smutně a zanedbaně. Zahrady uprostřed zimy nemusí být ani jednobarevné, neboť to vždy souvisí s výsadbou stromů a keřů, které jste do své zahrady umístili.

V průběhu volných víkendů byste si měli udělat čas na procházku po zahradě. Využít této příležitosti k tomu, abyste prohlédli úvazy na stromech a keřích, které potřebovaly ochránit před sněhem a mrazem. Rozhlédněte se také, zda je pořádku vše ostatní, napravte případné nedostatky.

I když zahrádkáři v průběhu zimy častěji sedí v teple domova u kamen a prohlížejí časopisy a v knihách pátrají po dalším zvelebení svých zahrad v příští sezóně, jistě rádi za slunného zimního dne vyrazí na zahradu, aby se pokochali krásou čerstvě napadaného bělostného sněhu, který ulpěl na jehličnanech a keřích a vytvořil tak pro rostliny přírodní ochranu před mrazem.

V zimě chudé na sněhovou nadílku by i tak měla nabízet zahrada pohled na zelené rostliny. Velmi ceněné zvláště v tuto dobu budou na vaší zahradě krásné jehličnany obalené šiškami, jako například jedle korejská anebo jedle stříbrná. V zimě se však mohou na vaší zahradě objevit dokonce i kvetoucí rostliny a keře. Jejich zástupci, jako čemeřice černá, jasmín nahokvětý, vilín nebo kalina vonná jsou právem hrdi, že se v tomto nevlídném ročním období mohou předvést ve své plné kráse.

Nedílnou součástí zahrad bývají i živé ploty, kdy v tomto období zvláště dobře vynikají ty stálezelené, vysázené například z ptačího zobu, bobkovišně anebo dřišťálu Juliina. Takové zahradní skvosty výrazně zvyšují i v zimě okrasnou hodnotu každé zahrady. Opomenout nesmíme ani vysokou okrasnou hodnotu keřů, na kterých často po celou zimu doslova září barevné perly jejich bobulovitých plodů. Ty slouží nejen jako okrasa, ale také jako vydatná zásobárna chutného krmiva pro přezimující ptactvo.

Zkrátka zahrady mají svůj půvab v každém ročním období a na to bychom měli pomýšlet i při našem zimním rozmýšlení nad nejrůznějšími vylepšeními, která můžeme svým zahradám dopřát v následující sezóně.

Text: Zuzana Bohdalová

12.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist