Krásky na balkon – begónky nebo-li voskovky

Drobné jednoleté begonie patří k nejvděčnějším balkonovým květinám, najdou široké uplatnění i při skupinové výsadbě na záhonech a třeba i jako velmi působivé lemy trvalkových záhonů. Například barevný předěl mezi trávníkem a výsadbou letniček či trvalek vydrží hezký až do podzimu.
begonia-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

První jejich hybrid byl vyšlechtěn v roce 1909. Od té doby vznikla již spousta dalších variant s novou škálou barev květů, listů i velikostí rostlin. Její voskové listy nemusí být pouze temně zelené, objevují se listy od žlutozelené přes tmavé připomínající jehličí až po bronzové anebo hnědé. K nim půvabný kontrast vytvářejí květy v pastelových tónech nejen v klasické bílé a růžové, ale i červené a dokonce i dvoubarevné. Některé odrůdy disponují i plnými květy na první pohled připomínajícími mini růže.

Původní odrůdy begónek dorůstaly do výše 20 cm, ty nynější mohou mít některé až 50 cm. Jsou opravdu velmi vděčné, neboť kvetou usilovně i v období velkých letních veder anebo naopak v průběhu vydatných dešťů. Odtud pramení jejich druhové označení – stálokvěté. Pro nízké odrůdy navíc platí, že snesou i poměrně větrná stanoviště. Vydrží kvést až do prvních mrazů. Pak se již většinou likvidují.

Při jejich výsadbě do nádob musíme dbát hlavně na odvodnění nádoby – tyto rostliny totiž nezvládají dlouhodobé zamokření. Maximálně jim vyhovuje běžný substrát pro balkonové rostliny.

V únoru nebo v březnu je třeba začít s výsevem semen, pokud chceme pěstovat své vlastní voskovky. Semena voskovek klíčí na světle, proto je po vysetí nepřikrývejte půdou. Ideální klíčící teplota je pro ně 20až 25°C.

Voskovky nesnášejí mráz, takže ven je přeneste až po zmrzlých mužích. Vyneste je ven ale až poté, co jste je na venkovní podmínky připravili. Nesmí totiž přijít ihned na přímé slunce. Dávka dlouhodobě působícího hnojiva jim postačí, pokud ji přidáte do substrátu. Taktéž se jim zavděčíte dávkou tekutého hnojiva přidanou do zálivkové vody. U voskovek je dobré nechat půdu na povrchu mezi dvěma zálivkami vyschnout. Počkejte ještě den a pak teprve zalévejte.

U moderních druhů voskovek odkvetlé květy opadávají samy, tak že je nemusíte odstraňovat. Pokud chceme pěstovat voskovky v květináčích, zvýšíme efekt z celkového dojmu tak, že do jednoho květináče vysadíme několik rostlin stejné barvy. Pokud takové květináče postavíte vedle sebe dva až tři, uvidíte, jak bude výsledný dojem působivý.

Text: Zuzana Bohdalová

6.2.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist