Krásná jarmanka

Krásné květy, zajímavé olistění a poměrně dlouhá doba květu. Tímto výčtem vlastností ovšem u trvalky, kterou možná znáte pod starým názvem hvězdovka větší, nekončí. Pokud hledáte nenáročnou květinu, která se hodí do polostínu nebo hlubšího stínu, vyzkoušejte krásku mezi trvalkami, jarmanku větší.
jarmanka_shutterstock_295764911-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Možná si říkáte, že jste se s touto trvalkou už někdy setkali ve volné přírodě, a věřte, že tomu tak opravdu mohlo být. Jarmanku (Astrantia major) totiž najdete v naší zemi na stanovištích s mírně vlhkou a živnou půdou. Daří se jí v pahorkatinách i horských oblastech, kde ji najdete v nadmořské výšce do tisíce metrů nad mořem. Běžně ji můžete vidět také na vlhkých loukách, v křovinách nebo na okrajích světlých lesů.

Naše domácí jarmanka dorůstá asi do osmdesáti centimetrů, takže to není žádný drobeček a je pro ni typická přízemní růžice svěže zelených lesklých listů, které i bez květů působí dekorativně. V přírodě najdete jarmanku s jemně růžovými nebo bílými květy s mírným zeleným nádechem, ale nikoho jistě nepřekvapí, že si této krásky z čeledi miříkovitých všimli šlechtitelé.

Nové kultivary se liší nejen výškou, ale i barvou a velikostí květů, které rostou v jednoduchém okolíku. Je libo kultivar v čistě bílé, světle nebo sytě růžové, fialové nebo karmínové barvě? Není problém, barevná paleta kultivarů je opravdu bohatá. Dokonce seženete i kompaktní kultivary dosahující výšky okolo třiceti centimetrů.

Do vázy i do záhonu

S květy jarmanky se také setkáte v květinových obchodech, perfektně se totiž hodí do pestrých kytic nebo vazeb přírodního charakteru. Pokud jarmanku objevíte ve volné přírodě, vyrobte si z ní a dalších lučních květin druhově bohatou kytici, která vám jemnými barvami rozzáří interiér vašeho domu. Ve váze vydrží až jeden týden, jen pravidelně zastříhávejte stonky.

Oblíbenost této květiny v zahradní architektuře jistě není nutné příliš rozvádět. Zajímavý a přírodní vzhled jarmanku předurčil pro použití v různých typech trvalkových výsadeb. Skvěle se totiž doplňuje s klasickými záhonovými druhy, kterým často kontrastuje jemným a vzdušným vzhledem.

Dobrou práci ale odvede i v přírodních zahradních partiích, hodí se i do květnatých luk či světlých keřových a stromových podrostů. Růžové kultivary se lépe hodí do kompozic laděných do studených tónů, příliš si totiž nesednou s barvami ve žlutých nebo oranžových tónech. Bílé kultivary mají ale mnohem univerzální použití, protože dobře ladí s teplými i studenými barvami. Své místo jarmanka najde určitě také v přírodní zahradě, kde si květy najdou hmyzí opylovači v čele s motýly a čmeláky.

jemn-kv-ty-jarmanek-si-dob-e-rozum-s-dal-mi-trvalkami-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Co potřebuje

Jarmanka všeobecně platí za nenáročný druh, kterému se daří ve stínu i v polostínu. Slunné stanoviště pro ni není větší problém jen tehdy, když je vysazená do kvalitní půdy s dostatkem živiny a má pravidelnou zálivku.

V chudé a suché půdě skomírá, nedorůstá větších rozměrů a postupně mizí. Příliš náročné není ani množení. Vyzkoušejte nenáročné dělení trsů nebo výsev semen, která seženete v obchodech se zahradnickým zbožím.

rostliny-pro-vhodnou-kombinaci-s-jarmankou-kakosty.JPG

Zdroj: archiv redakce

Kultivary do vaší zahrady

Jarmanka je poměrně dost prošlechtěná, takže máte určitě z čeho vybírat. Kultivary se liší výškou i barvou či velikostí květů. Většina vyšlechtěných kultivarů kvete od června do srpna, některé dokonce až do září.

  • Alba – bílé květy, výška maximálně 60 cm
  • Buckland – květy purpurově fialové, výška 60 cm
  • Claret – růžově červené květy, výška 70 cm
  • Hadspen Blood – růžové květy, výška 70 cm
  • Lola – světle růžové květy, kompaktní kultivar, výška maximálně 40 cm

Foto: Lucie Peukertová

23.6.2020 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist