Krásná zahrada – můžete ji mít i vy

Snad tisíc let již vyjadřují lidé svou lásku ke kráse a přírodě budováním svých zahrad. Některé zahrady svou slávu šíří do světa již dlouhou řádku let a lidé k nim obdivně shlíží a na svých vlastních zahradách se alespoň snaží o přiblížení se těmto krásným doslova uměleckým dílům. Voda a slunce jsou ty životodárné prameny, které dodávají těmto skvostům energii.
shutterstock_425092183-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Zahrada byla odjakživa oázou smyslovou, tak spirituální. Slovo Ráj je v přeneseném slova smyslu Paradisio , arabsky Pairi Daiza = zahrada nebo park.

Každý z nás dává přednost jiným rostlinným druhům, někdo upřednostní raději stromy, sad anebo keře, jiní dají přednost širokému spektru trvalek či nepřebernému množství nejrůznějších trav.

Někteří z milovníků květin se stali celoživotními sběrateli růží a své krásné zahrady pojali jako rozária, kde různé druhy růží zastupují například stromkové růže pěstované jako polokeře, zakrslé kmeny, polokmeny, růže keřové, čajové, polyantky anebo růže pnoucí.

Jiní zase tvoří své zahrady z bonsají a zeleně, která se dá tvarovat, vytvářejíc tak nejrůznější obrazce anebo budují zahradní jezírka, v nichž se pak zrcadlí krása kolem rostoucích keřůstromů.

Obdivovatelé jarních keřů vysazují na svých zahradách kouzelně kvetoucí rododendrony azalky, které doslova kvetou snad v celé barevné škále duhy.

Milovníci jehličnanů vytvářejí zákoutí jako vystřižená z parků a velkých zahrad, ať již se snaží využít na své zahradě dokonalost jejich tvarů anebo krásu jednoduchosti a svěžesti jejich zeleně.

První jarní tulipány zasazené v podzimním chladu, na jaře pak vyrážející ze země potvrzují nastupující jaro, a tak milovníci cibulovintulipánů pěstují nejraději právě tyto květiny. Každý má zkrátka rád jiný rostlinný druh a třeba i jiný typ zahrad.

Neutuchajícím kouzlem působí i nádherné venkovské zahrady. Trávit v nich například letní odpoledne, je opravdovým potěšením. Děti si zde mohou hrát, psi běhat a možná v tom je to pravé kouzlo venkovských příjemných zahrad. Mají svůj půvab v tom snad nejpraktičtějším účelu.  Nasávají do sebe život venkova a jeho půdy, která je zde doslova životodárná.  Co roste divoce, to vše může mít své místo právě zde, na venkovské zahradě. Ač mohou i tyto typy zahrad být vytvořeny zahradními architekty, vždy je to kouzlo venkova a přirozeného výběru typických rostlin, co z ní vytváří něco přirozeně nádherného.  Často se ve venkovských zahradách stává, že jsou zde zkombinovány takové rostliny, jejichž kombinace by nás obvykle vůbec nenapadla.

Ve výsledku by měla každá zahrada, přestože je uměle vytvořená působit přirozeně, a to je potřeba mít při jejím vytváření na paměti.  Svůj velký význam má i nálada a pocit, kterým působí každá jednotlivá zahrada uvnitř. Pokud budete tedy vytvářet svou vlastní zahradu, bude krásná, pokud jí vdechnete kus sebe a své nálady, se kterou se do této radostné práce pustíte.

Pro více inspirace vám doporučujeme článek:  Tvoříme zahradu – vybíráme styl a tvary záhonů.

22.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist