Krásné škornice do nepohody

Máte na zahradě vzrostlé stromy, pod nimiž kvůli stínu a suchu nic neroste? V tom případě pro vás máme rostlinu do nepohody, která zvládne i tyto náročné podmínky. Na nádherné škornice se v posledních letech zapomnělo, a to je škoda.
epimedium-skornice-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Škornice (Epimedium) představují poměrně bohatý rod, ve kterém najdete několik desítek druhů. Každý druh je dále pečlivě šlechtěn, takže jsme se do dnešních dnů dočkali neskutečně bohatého sortimentu různých kultivarů a mezidruhových kříženců, kteří se liší výslednou výškou, barvou listů a odstínem či tvarem jemných květů.

Čtyřčetné květy ovšem nejsou jediným důvodem, proč bychom měli na svou zahradu škornice pustit. Některé druhy mají i poměrně zajímavé olistění, které může být stálezelené i polostálezelené, jiné zase každý rok znovu raší a některé kultivary své olistění v průběhu jara a podzimu vybarvují do nádherných cihlových a měděných barev.

Mezi škornicemi navíc objevíte rostliny dorůstající sotva dvacet centimetrů, ale rozhodně nejsou výjimkou ani druhy či jejich kultivary dosahující výšky přes padesát centimetrů.

Jak je vidět, tak i v rámci jednoho rodu a dokonce i druhu jsou neskutečné rozdíly a variabilita. Aby těch rozdílů nebylo málo, dělíme škornice na dvě růstově odlišné skupiny. Některé druhy rostou trsnatě, takže se dají perfektně kombinovat i s jinými druhy. Další skupinou jsou oddenkaté škornice, které mohou na některých stanovištích růst i poměrně expanzivně, protože během několika let vytvoří perfektní půdní porost, který ve stínu hravě nahradí trávník.

Kde se škornice vzaly

Původní druhy byste objevili například na jihu Evropy, severu Afriky a především v Asii, kde jsou jejich domovinou například Japonsko a Čína.

Tyto rostliny se ovšem poměrně dobře kříží, takže se dnes na trhu setkáte spíše s kříženci s neskutečně bohatou barevnou škálou květů. Ta se pohybuje od sněhově bílé, přes smetanovou, žlutou, oranžovou, až po růžovou, fialovou a karmínově červenou. Velké rozdíly bývají také ve tvarech květů.

Kam se hodí?

Škornice mají rády stín či polostín, ale dokáží za určitých podmínek fungovat obstojně i na slunci. Nejlépe se jim daří v humózní svěží půdě, ale pokud jsou dobře zakořeněné, snesou i přísušek.

V podrostech vzrostlých stromů musí konkurovat s kořeny jiných rostlin, se kterými soupeří o místo, živiny i vodu, ale dokáží se snadno přizpůsobit i poměrně nevyhovujícím podmínkám.

Pokud si budete chtít škornice namnožit, nejlepší bude dělení trsů a zakořeněných oddenků, které se pak rychle ujmou na novém stanovišti. Polostálezelené druhy na jaře seřízněte, abyste se dočkali vzhledově atraktivnějších čerstvých listů.

-kornice-erven-na-ja-e-zbarvuje-sv-listy-do-bronzova-a-v-sadb-m-tak-prop-j-uje-prom-nliv-efekt-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Pestré listy

Škornice jsou okrasné květem i listem, takže se hodí do různých typů výsadeb. Druhy se zbarvujícími listy jako například škornice velkokvětá (Epimedium grandiflorum), škornice červená (E. x rubrum) nebo také škornice pestrobarevná (E. x versicolor) mají své místo všude tam, kde od rostlin vyžadujeme proměnlivost.

Zajímavý efekt vytvoří především ve velkoplošných výsadbách v podrostech dřevin, kde mohou hravě nahradit trávník. Kompaktně rostoucí škornice se dále uplatňují ve skalkách či kamenných korytech.

Tyto rostliny mají při pohledu z blízka velice krásná květenství, proto je dobré je v zahradách použít na vytvoření zajímavého detailu. Při pohledu z dálky spíše oceníte zajímavé olistění.

n-kter-druhy-kornic-vytv-porost-sotva-dvacet-centimetr-jin-dor-staj-v-ce-jak-p-l-metru-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Foto: Lucie Peukertová

2.2.2021 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist