Kritéria výběru zahradního nábytku

Při výběru zahradního nábytku obvykle řešíme hlavně vzhled, ale není to nejdůležitější kritérium výběru. Vybírat bychom měli spíše podle kvality nábytku, jeho odolnosti a podle potřeb a našich prostorových možností.
zahradni-nabytek-z-palet-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Přednost by měly dostávat spíše konstrukce robustní bez ostrých hran a rohů, zvláště pokud máme malé děti. Pozor také na komplikované skládací mechanizmy, mohly by způsobit úraz nebo poranění. Snadnou mobilitu zahradního nábytku zajistí spíše volba lehkých výrobků, se kterými mohou manipulovat i děti.

V případě, že vaše volba padne na těžká zahradní lehátka, měla by být opatřena kolečky pro snadnější manipulaci. Pro uskladňování zahradního nábytku je vždycky lepší mít dostatek prostoru, pokud ho nemáte dostatek, je nejlepší variantou nábytek stohovatelný.

Pohodlné sezení vám zajistí vhodné židle nebo lavičky s mírně dozadu zakloněnou sedací plochou, také opěrka zad je nutností a područky by měly být pohodlné.

V případě, že budete umisťovat zahradní nábytek na plochu s většími spárami, bude ideální volbou nábytek s rámem místo tenkých nohou židlí. S takovým nábytkem se nebudete ani bořit do trávníku nebo do měkké půdy.

Zvolíte-li dřevěný nábytek, měl by být spíše impregnovaný, aby stačilo později ho pouze natřít, aniž by bylo nutné obrušovat starý nátěr. V důsledku nabobtnávání a následného sesychání dřeva se nátěry a laky postupně odlupují. Pak se musí pracně odstraňovat staré nátěry ještě před provedením nátěrů nových.

Kovový zahradní nábytek působí obvykle lehce a velmi elegantně. Nerezová ocel je poměrně finančně nákladná, ale stejně jako hliník nevyžaduje ochranu proti korozi. V současnosti se nejčastěji jako protikorozní úprava využívá vypalovaný nátěr anebo potažení plastem.

Plast je sice lehký, snadno se s ním manipuluje, ale často se na něm drží voda, rychle se opotřebuje a také poškrábe. Vybírat můžete samozřejmě i z proutěného nebo textilního nábytku, ten bude ale vhodný pouze pro krytá a suchá místa pod stříškou nebo na terasách, pokud jej nebudete chtít neustále schovávat a zase vytahovat.

S barevností zahradního nábytku by se to rozhodně nemělo přehánět. Pestrý nábytek zvolte pouze v případě, že ve vaší zahradě převažuje zeleň, jinak by ve většině případů působil spíše rušivě.

Deska stolu u zahradního nábytku by se rozhodně neměla prohýbat. Nábytek by měl být pevný a stabilní. U kulatých stolů je vítána středová podpěra stolu. Často toto místo zaujme slunečník.

Text: Zuzana Bohdalová

28.1.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist