Které bylinky na maso nesmí ve vaší zahradě chybět?

Bylinky jsou vhodné na maso, protože mu dodají naprosto nezapomenutelnou chuť a vůni. Když je použijeme při přípravě pokrmů, otevírá se nám celý svět fantastických kombinací a výrazných chutí. Tyto aromatické rostliny mají schopnost oživit i nejjednodušší pokrmy a přenést nás na cestu poznávání nových kulinářských zážitků.
depositphotos_336589044_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Vypěstujte si bylinky vhodné na maso

Proč nesmí v kuchyni chybět bylinky vhodné na maso?

Některé z bylinek jsou speciálně bylinky vhodné na maso. Jejich kouzlo spočívá v jejich rozmanitosti – každá má svůj unikátní charakter a dokáže zvýraznit specifické nuance masa. Jaké z nich by v kuchyni neměly k ochucení masových pokrmů chybět a jak je pěstovat?

Mezi bylinky vhodné na maso patří rozmarýn

Rozmarýn  rozhodně patří mezi bylinky vhodné na maso – propůjčuje například jehněčímu či vepřovému masu výjimečnou chuť. Jestliže se rozhodnete ho použít při přípravě jehněčího, získá váš pokrm závan středomořské atmosféry, který rozproudí vaše chuťové buňky. Na druhé straně, když se rozhodnete spojit rozmarýn s vepřovým masem, dojde ke zrození intenzivních chutí. Výsledkem je pak jemná symfonie, která potěší i ty nejvybíravější gurmány. Vyzkoušejte například vepřové na rozmarýnu s hořčicí.

Pro optimální růst rozmarýnu je nezbytné zajistit mu dostatek slunečního světla, a proto je klíčové vybrat pro něj osluněné místo. Dopřejte mu půdu s dobrým odvodněním – můžete přidat do zeminy písek nebo perlit, což pomůže vylepšit odtok přebytečné vody a zabezpečí lepší podmínky pro růst rostliny. Bylina upřednostňuje menší množství vody než nadměrnou zálivku. Dbejte na to, aby půda mezi zálivkami mírně proschla. Vyvarujte se postřikování vody na listy, které může způsobit hnilobu. Rozmarýn stačí jemně přihnojovat na jaře a poté ještě jednou během sezóny pomocí slabého hnojiva s vyšším obsahem dusíku.

Majoránka jako další bylinka na maso

Majoránka je v kuchyni stálicí. Jakmile ji přidáte k hovězímu masu, okamžitě se začne tvořit to správné kouzlo. Vepřové maso zase pod jejím vedením získá neobyčejnou jemnost a harmonii chutí. Majoránka vytváří neodolatelnou symfonii koření a vůní, která z každého sousta dělá gastronomický zážitek. Dokonale spolu ladí vepřové, majoránka a česnek.

Majoránce se nejvíce daří na slunných místech, kde má dostatek světla, avšak snese i mírný polostín. Vyberte místo, které není vystaveno příliš silným větrům. Pro pěstování majoránky je ideální dobře odvodněná půda s mírně alkalickým pH a dostatečným množstvím živin. Tato bylina preferuje vlhkou půdu, avšak není vhodné ji přelévat, aby nedošlo k zamokření půdy. Povrch půdy mezi zaléváním nechte mírně oschnout. Pravidelně můžete aplikovat univerzální hnojivo nebo také hnojivo bohaté na dusík, což bude stimulovat růst listů rostliny.

Petržel využijete do každého jídla

Pokud vaříte drůbež, vepřové nebo hovězí maso, petrželka dokáže zvýraznit a rozjasnit jejich přirozenou chuť. Nezaměnitelná chuť je tím malým tajemstvím, které oživuje a dává život masovým pokrmům. Je to ta tajná ingredience, která dodává jistotu, že každý náš recept bude mít tu správnou dávku svěžesti a bylinného kouzla. Zkuste například kuřecí s hořčicí a petrželí, nebo petrželovou omáčku, která se hodí ke každému masu.

Petržel miluje slunná až polostinná místa, ale v horkých letních dnech by neměla být vystavena přímému slunci. Nejlépe se jí bude dařit v půdě bohaté na organickou hmotu s dobrým odvodněním. Před výsadbou můžete přidat kompost nebo zralý hnůj, což přispěje k zlepšení půdní struktury. Zajišťujte jí vlhkou půdu, ale ne přemokřenou, proto se ujistěte, že mezi zaléváním má půda dostatek času na vyschnutí. V horkém období bude pravděpodobně potřebovat častější zavlažování. Pravidelné hnojení je důležité pro podporu růstu listů petržele. Použijte vyvážené hnojivo nebo organické hnojivo, které zajistí, že rostlina bude mít dostatek živin pro zdravý a hojný růst listů.

Bylinky vhodné na maso zastupuje i tymián

Tymián je další zástupce, který patří mezi bylinky vhodné na maso. Pokud hledáte ten pravý doplněk k drůbeži nebo hovězímu masu, bezesporu vám nabídne perfektní kulinářské řešení. Drůbež a hovězí maso se pod jeho vedením proměňují v mistrovská díla, která omámí svou chutí i vůní každého labužníka. Každý kousek masa nese v sobě stopu této zázračné byliny, která vzbuzuje radost a potěšení.  Vašim oblíbeným receptem se jistě stane vepřové na tymiánu s olivami.

Tymián upřednostňuje slunné stanoviště, je však možné ho pěstovat i ve stinnějších oblastech, přestože ve stínu nevyroste tak hustě a silně jako na slunném místě. Nejlépe se mu daří v dobře odvodněné půdě s mírně kyselým až neutrálním pH. Je důležité, aby půda byla bohatá na živiny. Pokud máte těžší půdu, která má tendenci zadržovat vlhkost, doporučuje se přidat trochu písku nebo kompostu, aby se zlepšila její struktura a zamezilo se přemokření kořenů tymiánu. Jelikož je tymián poměrně odolný vůči suchu, nepotřebuje časté zalévání. Nicméně mladé rostliny vyžadují pravidelnější zálivku než zralé exempláře. Bylina nepotřebuje nadměrné hnojení. Pokud jste správně připravili půdu a přidali dostatek organického materiálu, pravděpodobně nebudete muset často přidávat hnojivo.

Šalvěj svou specifikou chutí maso obohatí

Tato výjimečná bylinka je nejen výborným parťákem pro drůbež, vepřové maso a dochucování omáček, ale také je to malý kulinářský klenot, který nás přenáší do světa jemných bylinných tónů a lahodných vůní. Když se šalvěj setká s drůbeží, vepřovým masem nebo omáčkami, začíná se vytvářet magie chutí. Její vůně, připomínající osvěžující kombinaci eukalyptu a citrusů, zaujme naše smysly a láká k dalšímu objevování. Vyzkoušejte například vepřovou plec s rajčaty a šalvějí či kuřecí maso pečené na šalvěji.

Šalvěj pěstujte na místě s dostatečným denním přísunem slunečního světla. Nejlépe poroste v půdě s dobrým odvodněním a mírně alkalickým pH. Je důležité vyvarovat se nadměrné vlhkosti, která by mohla způsobit hnilobu kořenů. Proto je důležité zajistit drenáž a odtok přebytečné vody. Mladé rostliny vyžadují pravidelnou zálivku až do doby, kdy plně nezakvetou. Poté postačuje zalévat mírně, jakmile je půda suchá na dotek. Šalvěj nepatří mezi náročné rostliny na hnojení. Stačí ji občas přihnojit kompostem nebo běžným hnojivem určeným pro bylinky.

10.8.2023 12:50| autor: Lenka Tajbrová | zdroj: bylinkovyraj.cz, primanapady.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist