Zahrada > Rostliny > Které rostliny je třeba vysazovat v párech
Které rostliny je třeba vysazovat v párech
Jednopohlavné a oboupohlavné rostliny
Naštěstí to příroda zařídila tak, že většina rostlin nese květy oboupohlavné. U nich není třeba starat se o pořizování a výsadbu partnerů, neboť jejich samčí i samičí reprodukční orgány nalezneme na jedné rostlině. I když po pravdě mnoha rostlinám, i když jsou samosprašné (autofertilní), přítomnost další odrůdy pomůže zvýšit výnos a také zvětšit plody. Dostatečný počet včel, které zajistí opylení, je další výhodou. Někdy k opylení postačí i působení větru.
Kdy je tedy třeba pěstovat obě pohlaví společně?
OKRASNÉ rostliny
Možná i některé vaše rostliny, které na zahradě pěstujete již delší dobu, patří mezi dvoudomé. Mohou to být například cesmíny (Ilex), skimie (Skimmia), škumpy ocetné (Rhus typhina) nebo jalovce (Juniperus) či chmel otáčivý (Humulus lupulus).
UŽITKOVÉ rostliny
Marně bychom čekali na plody jediného rakytníku (Hippophae rhamnoides) nebo aktinidie čili kiwi, pokud bychom měli v zahradě pouhou jednu rostlinu tohoto druhu. Stejně tak by tomu bylo i u morušovníku červeného (Morus rubra), tomelu (Diospyros) nebo léčivého jinanu dvoulaločného (Gingko biloba).
Jak vybírat rostliny do páru
Pokud již tedy jednu rostlinu na zahradě máme a zjistili jsme možnou příčinu její dosavadní neplodnosti, bohužel ještě nemáme vyhráno. Rozeznat, zda budeme potřebovat jako další rostlinu samčí nebo samičí, není právě jednoduché. Potřebujeme-li dokoupit druhou rostlinu do páru, je ideální nechat si poradit od zahradníka nebo některého ze zkušených pěstitelů. Není-li to možné, vypravíme se na nákup rostlin až tehdy, jakmile začne strom či keř plodit.
Jak je to s opylovači – jsou potřební?
Ryngle (renklódy) mohou způsobit podobný problém. Ačkoli některé odrůdy jsou samosprašné, existuje celá řada odrůd, které jsou cizosprašné, a musíme se jim tedy postarat o výskyt jiné odrůdy poblíž. Díky ní se dočkáme sladkých oblíbených plodů. Jsou ale i některé odrůdy rynglí, které jsou částečně samosprašné, i jim prospěje pro docílení vyšší úrody zajištění vhodných opylovačů. Funkce včel jako opylovačů má svůj důvod i u broskvoní, meruněk a slivoní, i když je většina jejich odrůd samosprašná.
Jakou vzdálenost volit při výsadbě
Většinou je tomu tak, že jedna samčí rostlina je schopná oplodnit klidně i více samičích rostlin, například i deset. Rostliny by si však měly být nablízku. Je nutné respektovat jejich požadavky na prostor, které jsou dány velikostí rostlin. Ale na druhou stranu ty mohutnější druhy můžeme vysadit i dále od sebe, a přesto nesnížíme jejich šanci na opylení. Někdy postačí partner vysazený i v okruhu třiceti metrů.
Máme-li tedy malý pozemek a na něm můžeme vysadit jen jeden exemplář, zachránit naši úrodu může i výsadba opylovače na sousedově pozemku. Stejně důležité je, aby vhodný opylovač kvetl přibližně v tutéž dobu. S tím si nechejte poradit ideálně v ovocnářské školce.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com