Které skalničky rozzáří nejkrásnějšími květy vaši zahradu na jaře?

Na jaře rozkvetlá skalka je doslova explozí barev a krásy. Kdo si ji chce letos užít, má poslední šanci na výsadbu těchto půvabných a odolných rostlin. I na malé ploše se dočkáte velkého zážitku.
shutterstock_68366806-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Autentická skalka si žádá hodně práce a trpělivosti, které se mnohonásobě vyplatí. V jarním období je ale nejkrásnější. Kromě množství barev a struktur jednotlivých kvítků a celých rostlinných skupin můžeme na skalkách pozorovat hemžení užitečného hmyzu, opylovačů, jimž přicházejí tyto kvítky zvláště vhod.

Spojení jemných květů a drsného kamene

Skalky jsou kouzelná místa, jejichž původ můžeme najít již velmi dávno ve starověké Číně. Základem každé skalky je kámen. Ideálně by to měly být kameny z jednoho druhu kamene, ale různě tvarované a různě velké.

Příliš vhodné nejsou čerstvě nalámané horniny přímo z lomu, chce to spíš vybírat mezi staršími, omšelými kusy a hledat někde v blízkých lesních potocích a podobně. Rozhodně bude skalka z nich vytvořená vypadat výrazně lépe, než kdybyste na její zbudování použili jen drobnou suť. Ale po několika letech i čerstvě nalámaný kámen získá patinu a autenticitu horských zákoutí.

Výběr správných rostlin

Ale ani kameny samotné ještě neznamenají, že je skalka hotová, chce to ještě to hlavní a tím jsou alpinky, rostliny vhodné k osazování do sušších kamenitých míst, kde je díky dobré drenáži dostatečně odváděna voda a rostliny mají vhodné podmínky ke svému růstu. A pokud máte ještě to štěstí, že přes váš pozemek protéká voda, rozhodně toho využijte a snažte se potůček nebo malé jezírko zakomponovat do skalky. Voda oživí nejen kámen ale i celou zahradu.

Inspirujte se v přírodě

A jak jsme již konstatovali, bez květin by nebylo té krásy na kamenitém podloží. Zaměříme se tedy na skalničky, které právě z jara vídáme nejčastěji kvést nejen na našich skalkách, ale často i ve volné přírodě. Na skalkách se střetávají rostliny původem z nejrůznějších koutů světa. Většinou však pocházejí z horských podmínek, ale můžeme se zde často setkat i s mokřadními rostlinami a rostlinami z bažin, vřesovišť či lesů.

Na jaře na skalkách kvetou hlavně tařice (Alyssum saxatile, A. montanum) ve žlutých barvách, tařičky (Aubrieta deltoidea) růžová a fialová, dále lomikámeny (Saxifraga caespitosa, S. purpurea) v barvě růžové a červené, huseníky (Arabis albida) v bílé barvě. Jako první se objevují krásné sluníčkovité květy hlaváčků jarních (Adonis vernalis). Nádherně modrou barvu květů zastupují vzácnější druhy na skalkách: hořce bezlodyžné (Gentiana acaulis) a také rozrazily (Veronica rupestris). V nádherně růžové nebo čistě bílé barvě vídáme na jarních skalkách kvetoucí trávničky (Armeria maritima). Zapomenout však nesmíme ani na různé druhy a barvy hvozdíků (Dianthus caesius a D. plumarius), první bíle a druhý karmínově kvetoucí. Existuje jich však také velké množství v různých odstínech růžové barvy, některé z nich nádherně voní.

Máte-li zahradu jen malou nebo žádnou, zkuste si vytvořit skalku třeba jen v květináči anebo zasaďte několik skalniček do spár u zahradního schodiště, i tak se můžete těšit z krásy skalkových rostlin kvetoucích na jaře a nejen tehdy.

19.4.2021 6:09| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist