Květen – nejnáročnější měsíc na zahradě

Květen je pro zahradníka velice náročný měsíc. Práce na zahradách mají být prováděny pravidelně, neboť delší mezery v pravidelném ošetřování se pak negativně projeví. Délka dne se v tomto měsíci blíží svému maximu, a tak můžeme zahradním pracem věnovat více času než v předcházejících měsících.
shutterstock_236164732-1100x618.jpgCelá galerie 15 Zdroj: shutterstock.com

Průměrné teploty ovzduší jsou v květnu velmi příznivé, a tak při nich můžeme již volně pěstovat teplomilnější rostliny. Ty nejchoulostivější z nich však vysaďte ven až po takzvaných „ledových mužích“.

Také půda se v tomto období výrazně otepluje, a tak je zapotřebí dodávat rostlinám dostatek vody. Vzhledem k vysoké spotřebě vody rostoucími rostlinami a k velkému odparu z mladých měkkých listů je velmi důležité zvláště za větrného a teplého počasí rostliny vydatně zalévat. Bez zálivky vystačí pouze v chladnějším a bezvětrném období.

Nejen na záhonech, ale i na cestičkách nás čeká pravidelný boj s plevelem. Dobré je pracovat s půdou při správné vlhkosti a teprve po odplevelení a nakypření ji můžeme zalévat. Pravidelné kypření půdy zabrání zbytečnému odparu vody. Zálivka je neméně důležitá, neboť kryje spotřebu vody a navíc umožňuje rostlinám čerpání živin z půdy. Zalévejte proto důkladně, a to 8 až 10 litrů vody na m2. Voda pro zálivku by měla být prohřátá, je tedy vhodné brát ji z nádrže, nikoli přímo z potrubí.

Květen je hnízdním měsícem mnoha ptáků. Překontrolujte tedy znovu, jak jsou hnízda chráněna proti útoku koček a postarejte se o to, aby ptactvo na vaší zahradě mělo klid k hnízdění. Hnízda raději nikomu neukazujte.

Pokud jste se rozhodli pro pěstování rybízů a angreštů, dokončete jejich výsadbu na stanoviště. Jahodníky po odkvětu důkladně zalijte, a pokud nestojíte o odnože, tak je z rostlin odstraňujte. Pokud ano, vyberte nejsilnější odnože a ty přihrňte zeminou, čímž napomůžete jejich zakořenění. Jahodníky, které nejsou pěstovány na fólii, začněte podkládat dřevitou vatou.

Začátkem měsíce ještě můžete vysévat například salátovou řepu, kukuřici, dřeňový hrách, letní ředkev, kopr, lichořeřišnici, pór a majoránku.

Do uvolněných pařenišť pro pěstování sadby můžete nyní vysadit pařeništní okurky nebo melouny. Pařeništní okurky je nutné 2x zaštípnout, poprvé v době, kdy se úplně vyvine pátý list a postranní výhony pak po vyvinutí třetího až čtvrtého listu.

Do skleníků a fóliovníků vysazujte skleníkové okurky, také rajčata a zeleninovou papriku. Ve sklenících a fóliovnících je třeba pravidelně větrat a rostliny v nich taktéž pravidelně zalévat.

Začátkem měsíce vysévejte na výsevní záhony košťáloviny jako kadeřávek a růžičkovou kapustu pro podzimní a zimní sklizeň.

Jestliže jste dřeviny – jehličiny s balem nestihli vysadit do 15. 5., počkejte s výsadbou do srpna. Všechny stálezelené čerstvě vysazené dřeviny dále chraňte před sluncem a to až do úplného zakořenění.  Odkvetlé keře seřezávejte, tím je zmlazujete a zároveň jim zajistíte dostatek přes léto vyrostlých výhonů, na kterých pokvetou příští rok. Silné seříznutí je doporučováno u forsytií a mandloní trojlaločnatých. Slabě se seřezává šeřík, tavolník, kdoulovec, meruzalka krvavá. Tyto keře se seřezávají pouze tehdy, přerostou-li plánovaný rozměr. U živých plotů v květnu poprvé přistřihujte letorosty.

Text: Zuzana Bohdalová

5.5.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist