Květinová romantika v květnu

Zamilovaní jistě i v dnešních dobách vzpomínají na slavnou Máchovu báseň a citují z ní verše o vlahém májovém podvečeru, který touží trávit spolu jeden druhému v náručí. A májová atmosféra s rozkvetlými korunami stromů, obklopení květy nejrůznějších rostlin vyvolává tu pravou atmosféru k romantickým společným procházkám zamilovaných.
shutterstock_583503205-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Vyzdobit své lásce postel plátky růží není vůbec špatný nápad – červené či růžové květiny v ložnici by dokonce měly přispět k intenzivnějšímu milostnému prožitku.

Podle čínských odborníků pohlcují řezané květiny více stresu než ty v květináčích a vydávají více energie.  Nádherná kytice na jídelním stole nebo ve vstupní hale propůjčí prostoru více živosti a obyvatelům dodá více radosti ze života.

Květiny, které se vyznačují výraznou vůní, vyvolávají pocity štěstí a spokojenosti – a to tehdy, když nám připomínají krásné okamžiky či chvíle našeho života.  Vůně a zážitky se v našem mozku ukládají pohromadě. V důsledku toho v nás vůně květin či větve obsypané květy vyvolá vzpomínky na babiččinu zahradu, ve které jsme si rádi jako děti hrávali. Stejně tak nám mohou oživit v paměti vzpomínku na procházku rozkvetlou alejí s naší první láskou po boku, či vlahý večer uprostřed šeříkového ráje.

Řezané květiny mají oproti těm v květináči nebo zahradě ještě jednu velmi významnou výhodu:  podporují komunikaci. Podle jisté studie aktivuje pohled na kytici naše řečové centrum. Darované květiny jsou nejen milým gestem a pastvou pro oči, ale také velmi významnou zprávou pro mozek. Ta se dostane přesně tam, kde se zpracovávají i mluvená slova.  Květiny tedy nepromlouvají pouze k nám, ale i my k nim. Někdy nás rozmluví a jindy nás mohou dokonce i rozezpívat.  A jsme tím pádem u růží – královen květin, které z lásky dostáváme nejčastěji.  V květomluvě říkají spíše „jsem do Tebe blázen“ než „miluji tě“. Vášnivé vyznání miluji Tě, vyjádříme mnohem lépe červeným karafiátem. Červená barva vyvolává nadšení a zájem, jak tvrdí psychologové, tak proč ji nevyužít v tomto směru.

Květiny zkrátka dokážou naladit naši mysl jednoznačně na tu pozitivní vlnu, stačí se jen nechat inspirovat a vybrat právě podle nás tu nejkrásnější z nich.  Pokud budeme mít takovou květinu anebo kytici z nich na stole doma nebo v práci, budeme mít pocit, že svět je jen náš.

 

Text: Zuzana Bohdalová

11.5.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist