Květinové dekorace u příležitosti Památky zesnulých

Pro vzpomínku na naše blízké připravujeme nebo necháváme připravit nejrůznější květinové výzdoby hrobů. Vzpomínku na naše milované, kteří náš svět již opustili, lze totiž nejlépe vyjádřit právě květinami.
shutterstock_1251712144-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pamatujeme na to, že nejrůznější plevele nejsou dobrou vizitkou na místech posledního odpočinku našich blízkých, a tak je důsledně odstraňujeme. Můžeme použít herbicidy ve spreji se zrychleným účinkem, kdy již po 6 hodinách je plevel zahuben, a to včetně kořínků.

Ne všechny hroby jsou však osázeny rostoucí mi keři či květinami. Proto necháváme jako dekoraci vyrobit nejrůznější věnce a věnečky, vypichované kříže, žardinky, misky a květináče. Je sice pravda, že i na místech tak pietních, jako jsou hřbitovy, se pohybují mnozí nenechavci, kteří kradou i to, co uložíme na hroby a další pietní místa, ale my jim můžeme jejich úmysly poněkud ztížit tím, že místo jednotlivých květináčů na hrobky a hroby uložíme větší objemnější mísy se zeminou, do které sesadíme několik rostlin dohromady. Při výsadbě si s rostlinami můžeme doslova tvořivě vyhrát. Například střídáním kvetoucích a stálezelených rostlin po obvodu mísy můžeme vytvořit dojem věnce. Anebo naopak, celek můžeme podřídit jedné dominantní rostlině, což je zvláště vhodné pro těžké kamenné nebo kameninové mísy.

Jestliže chcete, aby osazení květinové mísy bylo i po delší době atraktivní a s postupujícím časem působilo neustále zajímavě, pak nesmíte zapomenout na rostliny otužilé, které přečkají lecjakou nepřízeň počasí, například libavku, vřesy, brslen, buxus a mezi ně můžete vysadit cibuloviny, které v míse budou okouzlující ihned s příchodem jara.

Na hroby se velmi často kladou taktéž hrnkové chryzantémy, kterých je velké množství druhů a hlavně barev, takže ze široké nabídky si vybere opravdu každý. Pro výsadbu do žardinek jsou vhodné vřesy a vřesovce, chladnomilné bramboříky anebo zakrslé jehličnany.

Vzpomenout na blízké můžete také prostřednictvím vypichovaného aranžmá anebo věnečků ze šišek s nejrůznějšími přízdobami. Zajímavě až atraktivně působí vazby s exotickými sušenými rostlinami, které se budou hodit zvláště v tlumených barvách, patří mezi ně protea, banksie, craspedie, leucodendron nebo artyčok a také nejrůznější preparované anebo přibarvované listy. Ne každý má v oblibě tradiční úpravu kytic a bude chtít na památku zesnulým připravit vazbu v netradiční kombinaci, ze které doslova dýchne osobitý přístup.

Text: Zuzana Bohdalová

24.10.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist