Květiny, které dodají zahradám na lehkosti

Představa krásné zahrady je pro každého jiná. Někdo ji spatřuje v pečlivě koncipovaných záhonech zastřižených jako podle pravítka, jiný dává přednost skalkám, dalšímu vyhovuje neuspořádanost a přirozenost připomínající květnaté louky. A tomuto stylu zahrad se věnujeme v dnešním článku.

Chrpa modrá (Centaurea cyanus)

Od června až do pozdního srpna nesou jejich 80 cm vysoké lodyhy na svém vršku krásně rozčepýřené modře zbarvené květy. Jedná se o jednoletky nebo krátkodobé trvalky. Většinou je však známe z okrajů polí nebo z luk, ale ne ze zahrad. Tam vídáme spíše velkokvěté odrůdy chrp nebo šlechtěné plnokvěté variety. Ty kvetou nejen modře, ale i růžově, fialově nebo i bíle.

shutterstock-341892995.jpg

Zdroj: archiv redakce

Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus)

Jemné listy podobné kopru má krásenka zpeřená neboli kosmos (Cosmos bipinnatus). Existuje i žlutě kvetoucí krásenka nesoucí název krásenka sírožlutá (Cosmos sulphureus). Její listy však připomínají spíše kapradí. Do zahrad vnášejí jemnou romantiku.

Pcháč potoční (Cirsium rivulare) Atropurpureum

Krásná a velmi přirozená trvalka, která poskytuje včelám a čmelákům mnoho potravy. Tak to je pcháč potoční, žádný obyčejně vypadající bodlák. Ať už budou jeho purpurově červené úbory květů vykukovat za bíle natřeným plaňkovým plotem, nebo protáhnou na výšku záhon s letničkami, budou se skvěle vyjímat jak na venkovské zahradě, tak třeba i nad pečlivě zastřiženým trávníkem ve městě.

Miluje vlhká místa, a tak se s ním v přírodě běžně setkáváme u mokřadů rybníků a potoků. V příznivých podmínkách dorůstá výšky okolo 120 cm a kvete v průběhu června. Jestliže si dáte práci s pravidelným odstraňováním odkvetlých a uvadlých úborů, pokvete až do podzimu.

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare)

Především ve venkovských záhonech dokáže nadělat fenykl spoustu parády.  Svou výškou se dotahuje na topolovky nebo divizny. Může dosáhnout až 2 metrů výšky. Svým vzhledem tato rostlina příbuzná mrkvi sice nemůže konkurovat všem letničkám anebo trvalkám, ale vytvoří jim skvělý doprovod v záhonu.

Jemné niťovité listy a žlutě kvetoucí okolíky této doplňkové rostliny dělají pěkný dojem jak mezi bylinkami, tak v záhonech se zeleninou. Vzhledem k tomu, že koření hluboko, nesvědčí mu přesazování v pozdějších letech.

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Slunce milující sporýše nelze minout bez povšimnutí. Mohou dorůstat až do výšky 2 metrů a jejich květy lákají tolik hmyzu, že to nad nimi celé bzučí. Jsou to rostliny pro společnou výsadbu s letničkami, neboť u nás tento druh sporýše pěstujeme jen jako jednoletku. Je totiž příliš choulostivý na mráz. Vytváří mnoho semen, která jsou schopna dostatečně dozrát, abychom z nich mohli pěstovat příští rok další rostliny. Kvete od poloviny léta až do prvních mrazů.

shutterstock-516558874.jpg

Zdroj: archiv redakce

Chrastavec makedonský (Knautia macedonica)

Nejen krásní pestře zbarvení stehlíci vám poděkují za zrající semena chrastavce makedonského. Vděčni mu budete i vy, protože si budete moci tuto krásnou rostlinu ze semen namnožit. S velkou oblibou vyhledávají chrastavec i motýli, včely a pestřenky. Jedná se o trvalku, která na drátovitě větvených stoncích vykvétá nachovými strbouly. Rozkvétá již od června a vytváří skvělé společenství travám, zvonkům a umí dobře doplnit šalvějové záhony. Dostatečně propustná půda, závlaha a slunce – to jsou jeho požadavky.

shutterstock-594091397.jpg

Zdroj: archiv redakce

Mák (Pappaver)

Rozevláté okrasné máky jsou velmi krásné zahradní rostliny, jejichž sukýnky jsou natolik křehké, že se snadno polámou. Jedná se jak o trvalky, tak i o letničky, kterým dala příroda do vínku mnohé barevné odstíny a také odlišné typy květů. Najdeme mezi nimi i velmi vesele vypadající mák připomínající květem berušku. Jedná se o odrůdu Papaver commutatum ,Ladybird‘.

Doufejme, že výběr námi nabídnutých rostlin pro odlehčení záhonů na vaší zahradě je dostatečný na to, abyste si vybrali svou oblíbenou rostlinu a alespoň tu zakomponovali do své oázy zahradní zeleně.

shutterstock-652206424.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Shutterstock.com

29.7.2021 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist