Kvetoucí zahrada v srpnu

Léto se postupně chýlí ke konci, ale sluníčko stále ještě svítí, teploty jsou vysoké a vy můžete v klidu pobývat ve volném čase na zahradě. Jak ji v srpnu udržovat, aby zůstala tak krásná, jak jste zvyklí?
okrasny-travnik-je-narocny-nejen-na-sec-ale-take-na-hnojeni-a-dalsi-pracne-ukony-1100x618.jpg Zdroj: Lucie Peukertová

Je-li hodně teplo, nezapomeňte se pořádně věnovat trávníku. Zavlažování není v parných měsících nikdy dost, proto se nebojte a zavlažujte klidně i každý den. Více vlhkosti je vždycky lepší než uschlý trávník pořádně zkoušený sluncem.

​Trochu vyšší trávník

Pokud se teploty opravdu šplhají vysoko, nesečte trávník na ten nejnižší stupeň, ale nastavte sekačku na stupeň o něco málo vyšší. Příliš nízký trávník totiž může slunce lehce spálit, a vám by pak nezbylo nic jiného, než zakládat nový.
Ke konci léta už se mohou začít objevovat přízemní mrazíky, proto se zaměřte i na pokojové květiny, které v létě necháváte venku. Možná už je nejvyšší čas vrátit je alespoň na noc zpátky do pokoje.

​Sestřihněte živý plot

Zároveň v této době sestřihněte živé ploty. Mladé výhonky tak budou mít dostatek času vyrůst a dozrát a nebude jim hrozit, že je zničí první mrazy. Nebojte se experimentovat a sestřihněte plot do originálních tvarů. Pokud nebudete spokojeni, nevěšte hlavu, on zase doroste. Vyberte na stříhání i vhodnou denní dobu, a to opět podle sluníčka. Pálí-li opravdu hodně, bude lepší zastřihnout konce večer, aby zastřižené konce slunce nestihlo spálit.

Jste-li pyšní na svoji kvetoucí zahradu, nezapomínejte se o ni starat i jinak než jen pravidelnou zálivkou. Pomožte rostlinám tím, že sami odstraníte odkvetlé květy. Někdy se nevyplatí jen čekat, až samy odpadnou, brání totiž rašení nových poupat.

Pozor na vítr

Vyšší rostliny jako jsou jiřiny zkuste přivázat. Ke konci léta sílí i vítr a vy přece nechcete, aby se rostliny zbytečně polámaly. Srpen je vhodnou dobou i na řízkování. Můžete se tedy pustit do jehličnatých stromů a keřů, do fuchsií nebo pelargónií.

Srpen je zároveň vhodnou dobou na vysazení dvouletek a trvalek. Ocún, šafrán, sněženky, bledule nebo brambořík proto mají právě teď svůj pravý čas. A pokud vám teď jiné trvalky odkvétají, nebojte se je rozdělit na více trsů rostlinek a přesadit je.

Martina Tlachová

30.8.2010 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist