Kytice k sv. Valentýnu

Dominantní barvou kytic určených jako dárek na oslavu lásky je červená. Té zdatně dokáže sekundovat bílá a zelená. V kyticích darovaných k svátku svatého Valentýna vždy převládaly a pravděpodobně i vždy budou rudé růže jako nejznámější symbol lásky a obdivu, úcty a oddanosti. Svátek zamilovaných evokuje vždy spíše blížící se jaro než doznívající zimu a proto takové kytice bývají laděny už i jarně.
kvetiny-ve-vaze_shutterstock_1068429164-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Rudá růže je odpradávna symbolem pravé lásky. Krásně rozkvetlá symbolizuje i krásu obdarovávané ženy a vínová růže znamená, že si žena svou krásu ani neuvědomuje. Růžová růže značí dokonalé štěstí a půvab, tmavě růžová zase vděk a poděkování. Růže levandulové barvy je symbolem pro okouzlení a lásku na první pohled a oranžová či korálově zbarvená růže v květinové symbolice sděluje touhu, vášeň a fascinaci.  Tím však rozhodně nechceme říct, že darovat máte jen kytice jednobarevné, abyste přesně vyjádřili to, co ke své lásce cítíte.

Aby jednobarevná kytice nevypadala třeba kapku smutně, velmi dobře se v ní mohou uplatnit také růžová a žlutá barva. Ty skvěle projasní kytici v barvách jarních trendů. Červené ladění není zdaleka tedy jedinou variantou. Velmi křehce a půvabně vypadá kombinace bílé eustomy a rudých růží, nebo plnokvěté pryskyřníky v líbezně hřejivých tónech a neméně malebná sasanka nazývaná též anemonka. Optimistické sasanky převzaly hodně z půvabů rozkvetlých divokých máků. Stylové budou jak v jasně červené, bílé i v modré barvě.  Předností anemonek je jejich dlouhá trvanlivost a také jejich živý optimistický dojem, který z nich přímo čiší. Jemnější noblesnější eustoma, je zkraje roku k dostání hlavně v něžnějších smetanových tónech.

Velmi vděčným komponentem valentýnských kytic jsou také tulipány. Jejich oblíbenosti nahrává nejen jejich cenová dostupnost, ale také blízká spojitost s příchodem jara. A navíc co do šíře barevných forem se jim nemůže rovnat hned každá květina. Tulipány je stejně snadné zakoupit řezané, jako i v hrnkové formě, a pak už postačí je pouze dárkově upravit. Krásně vypadají jak kombinace bílých a červených, či fialových a červených, nebo růžových a červených tulipánů. Všechny takto vyladěné kytice jsou okouzlující. Není zapotřebí dodávat k nim žádnou doplňkovou zeleň, neboť tulipánové listy jsou stejně tak okrasné a hodí se k nim nejlépe. I kdyby to měl být jeden jediný nesmělý květ tulipánu, který darujete své lásce, i ten zajisté potěší.

 

Svěže vypadají a navíc kouzelně voní křehké hyacinty. Vypadají velmi bohatě a navíc dýchají krásou právě probouzející se jarní zahrady. Něhu doslova ztělesňují řezané modřence. Již jejich samotný název naznačuje, že se s nimi nejčastěji setkáváme v modré barvě, ale ani bílé druhy již dnes nejsou žádnou výjimkou.

Na závěr nám dovolte jeden citát, který podtrhuje krásu obojího: květin i lásky. Jeho autorem je Victor Hugo. „Život je květina, pro niž je láska medem.“

Text: Zuzana Bohdalová

11.2.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist