Zahrada > Rostliny > Bylinky > Léčivé hluchavky
Léčivé hluchavky
Je až s podivem, kolik léčivých rostlin lze nazvat lidově „hluchavky“. Právě čeleď hluchavkovitých čítá neskutečné množství léčivých bylinek, které rostou v naší volné přírodě, ale které najdeme třeba i ve středomořské oblasti. Pojďme se společně podívat na všestranné rostliny, které lze uplatnit při přírodní léčbě různých zdravotních obtíží nebo třeba při výrobě přírodní kosmetiky.
bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Jedna z nejoblíbenějších jednoletých bylinek výrazné vůně, která je nejvíce známá coby součást kořenících směsí. Jen málokdo si ji umí představit jako součást bylinných čajů, ale její výrazná svíravá chuť v kombinaci s jinými bylinkami vyzní poměrně příjemně. Má pozitivní vliv na trávení, dokonce jí najdete i v dětských čajích.
dobromysl obecná (Origanum vulgare)
Až 70 cm vysokou bylinku s dřevnatějící bází bylinných výhonů najdete mnohdy dokonce zatoulanou ze zahrad na louky a pastviny. Její lidový název oregano se vžil i pro koření, které se z kvetoucí natě vyrábí. Nikdo si bez tohoto koření nedokáže představit pizzu a těstoviny. Má protizánětlivý účinek a příjemně uklidňuje, od čehož získala i svůj název.
hluchavka bílá (Lamium album)
Tento druh hluchavky roste na stanovištích s půdou bohatou na dusík, proto má mírně ruderální charakter. Při jejím sběru tedy musíme dávat pozor, zda se nejedná o okolí prašné komunikace nebo třeba o starou skládku. Pozitivně působí hlavně na ženské pohlavní ústrojí, ale lze ji přidávat do bylinných směsí také proti nachlazení.
levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
Ačkoli roste přirozeně ve středomořské oblasti, hojně ji používaly už naše babičky. Dobře se jí daří na jižně orientované straně pozemku na plném slunci v dobře propustné půdě. Kvetoucí nať se přidává i do provensálské kořenící směsi, která se používá pro dochucení bílých mas. V bylinných čajích se uplatňuje při léčbě nachlazení, chřipky či virózy. Má pozitivní vliv při nespavosti, celkově uklidňuje a zmírňuje bolesti hlavy.
majoránka zahradní (Origanum majorana)
Víte, proč je majoránka typickou bylinkou na dochucení pokrmů při vepřových hodech? Zlepšuje totiž trávení, takže pomáhá i při trávení těchto těžkých a tučných jídel. Působí proti nadýmání, přidává se do směsí pro podporu laktace a příjemně uklidňuje.
mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)
Mateřídouška je opět hodně známá jako koření na dochucení zeleninových salátů a bílých mas. Působí antibakteriálně a protivirově, takže se používá při léčbě horních cest dýchacích. Přidává se také do směsí pro kvalitní spánek a pro uklidnění.
máta peprná (Mentha piperita)
Mátový čaj patří mezi srdeční záležitosti mnoha milovníků bylinek. Ostrá mentolová chuť se uplatňuje také při léčbě nachlazení, oceníte ji hlavně při bolesti v krku nebo při rýmě. Působí antibakteriálně, léčí záněty a podporuje trávení. Jen to s ní příliš nepřežeňte. Čaj připravený výhradně z máty by neměl být příliš silný či dlouho louhovaný, může totiž negativně působit na střevní mikroflóru a tak zapříčinit i průjem.
meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Jedna z nejoblíbenějších bylinek českých zahrad, která voní po citronu. Skvěle uklidňuje a navozuje klidný spánek. Je to ideální bylinka pro malé děti. Přidáváme ji také do směsi proti nachlazení.
Další bylinky, které by vás mohly zajímat:
- popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea)
- rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)
- saturejka zahradní (Satureja hortensis)
- srdečník obecný (Leonurus cardiaca)
- šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
- yzop lékařský (Hyssopus officinalis)