Léčivé hluchavky

Bylinky se stále častěji stávají součástí života milovníků zdravého životního stylu. Jistě jste si také všimli, kolik jich je už narašených a začíná se probouzet do nové sezony. Na našich zahradách pěstujeme rostliny z různých čeledí, jednou z druhově nejbohatších jsou rostliny hluchavkovité, ke kterým řadíme dokonce i oblíbenou levanduli ale i celou řadu rostlin, které rostou na loukách a v lesích, a které patří k tradiční výbavě zelené lékárny.
zavinutka-podvojna-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: Lucie Peukertová

Je až s podivem, kolik léčivých rostlin lze nazvat lidově „hluchavky“. Právě čeleď hluchavkovitých čítá neskutečné množství léčivých bylinek, které rostou v naší volné přírodě, ale které najdeme třeba i ve středomořské oblasti. Pojďme se společně podívat na všestranné rostliny, které lze uplatnit při přírodní léčbě různých zdravotních obtíží nebo třeba při výrobě přírodní kosmetiky.

 • bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Jedna z nejoblíbenějších jednoletých bylinek výrazné vůně, která je nejvíce známá coby součást kořenících směsí. Jen málokdo si ji umí představit jako součást bylinných čajů, ale její výrazná svíravá chuť v kombinaci s jinými bylinkami vyzní poměrně příjemně. Má pozitivní vliv na trávení, dokonce jí najdete i v dětských čajích.

 • dobromysl obecná (Origanum vulgare)

Až 70 cm vysokou bylinku s dřevnatějící bází bylinných výhonů najdete mnohdy dokonce zatoulanou ze zahrad na louky a pastviny. Její lidový název oregano se vžil i pro koření, které se z kvetoucí natě vyrábí. Nikdo si bez tohoto koření nedokáže představit pizzu a těstoviny. Má protizánětlivý účinek a příjemně uklidňuje, od čehož získala i svůj název.

 • hluchavka bílá (Lamium album)

Tento druh hluchavky roste na stanovištích s půdou bohatou na dusík, proto má mírně ruderální charakter. Při jejím sběru tedy musíme dávat pozor, zda se nejedná o okolí prašné komunikace nebo třeba o starou skládku. Pozitivně působí hlavně na ženské pohlavní ústrojí, ale lze ji přidávat do bylinných směsí také proti nachlazení.

 • levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Ačkoli roste přirozeně ve středomořské oblasti, hojně ji používaly už naše babičky. Dobře se jí daří na jižně orientované straně pozemku na plném slunci v dobře propustné půdě. Kvetoucí nať se přidává i do provensálské kořenící směsi, která se používá pro dochucení bílých mas. V bylinných čajích se uplatňuje při léčbě nachlazení, chřipky či virózy. Má pozitivní vliv při nespavosti, celkově uklidňuje a zmírňuje bolesti hlavy.

 • majoránka zahradní (Origanum majorana)

Víte, proč je majoránka typickou bylinkou na dochucení pokrmů při vepřových hodech? Zlepšuje totiž trávení, takže pomáhá i při trávení těchto těžkých a tučných jídel. Působí proti nadýmání, přidává se do směsí pro podporu laktace a příjemně uklidňuje.

 • mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)

Mateřídouška je opět hodně známá jako koření na dochucení zeleninových salátů a bílých mas. Působí antibakteriálně a protivirově, takže se používá při léčbě horních cest dýchacích. Přidává se také do směsí pro kvalitní spánek a pro uklidnění.

 • máta peprná (Mentha piperita)

Mátový čaj patří mezi srdeční záležitosti mnoha milovníků bylinek. Ostrá mentolová chuť se uplatňuje také při léčbě nachlazení, oceníte ji hlavně při bolesti v krku nebo při rýmě. Působí antibakteriálně, léčí záněty a podporuje trávení. Jen to s ní příliš nepřežeňte. Čaj připravený výhradně z máty by neměl být příliš silný či dlouho louhovaný, může totiž negativně působit na střevní mikroflóru a tak zapříčinit i průjem.

 • meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Jedna z nejoblíbenějších bylinek českých zahrad, která voní po citronu. Skvěle uklidňuje a navozuje klidný spánek. Je to ideální bylinka pro malé děti. Přidáváme ji také do směsi proti nachlazení.

Další bylinky, které by vás mohly zajímat:

 • popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea)
 • rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)
 • saturejka zahradní (Satureja hortensis)
 • srdečník obecný (Leonurus cardiaca)
 • šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
 • yzop lékařský (Hyssopus officinalis)

 

7.5.2021 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist