Léčivé ovoce, kterému svědčí přemrznutí

Letošní rok byl v mnohém specifický, a ačkoli se konzumace některých druhů ovoce doporučuje až po přemrznutí, je klidně možné, že ranější odrůdy zvláště pak v některých lokalitách do zimy dávno odplodí. Mráz ovšem některým druhům ovoce dodá zajímavější chuť, zvýší obsah cukru a někdy dokáže změnit i samotnou konzistenci plodů, které byly ještě nedávno díky tuhosti prakticky nejedlé.

Léčivé ovoce, kterému svědčí přemrznutí
Léčivé ovoce, kterému svědčí přemrznutí (Zdroj: archiv redakce)

Nízké teploty pro zahrádkáře většinou znamenají konec zahradnické sezony. Některé plodiny mohou i slabé mrazy poškodit. Ne vždy je ovšem mráz škodlivý, v případě některých druhů drobného ovoce ho dokonce uvítáme. Nízké teploty totiž mohou změnit vlastnosti ovoce jako takového. Plody pak mohou získat zcela jinou konzistenci, jako tomu je třeba u mišpule obecné (Mespilus germanca). Na podzim byste si na hnědých malvičkách této dřeviny jen těžko pochutnali, jsou totiž tuhé a poměrně trpké, prostě žádná lahůdka. Po prvním mrazu naopak změknou a zvýší se v nich také obsah cukru, takže jsou plody příjemné nejen na konzumaci, ale také představují už mnohem příjemnější chuťový požitek.

Přemrznutí je tedy vhodné především u těch plodů, které jsou na podzim ještě příliš tvrdé nebo dokonce trpké či kyselé.  Každý rok se ovšem nejspíš nepoštěstí a plody do zimy nevydrží, což může být letos případ zvláště u některých druhů. Dobrým příkladem je rakytník, kdy ranější odrůdy jsou už dávno sklizené a prvních mrazů se určitě nedočkají.

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)

Mráz může být k užitku i v jiném ohledu. Tak třeba u rakytníku se plody při teplém počasí sklízí opravdu jen těžko, protože se při trhání mačkají. O moc lepší to není ani v případě, že si na pomoc vezmete zahradnické nůžky, kterými plody z větviček ostříháte. Nejlepší bude počkat do prvního mrazu a plody v tuhé podobě z dřeviny otrhat. Pokud byste přeci jen chtěli sklízet dříve, pak je vhodné ostříhat celé větvičky s plody a ty pak dát do mrazáku, kde si celý proces urychlíte, plody pak jednoduše otrháte klidně doma.

Rakytník je v léčitelské praxi poměrně univerzální léčivá dřevina, která pozitivně ovlivňuje imunitu, plody mají protirakovinné účinky a obsah vitamínu C je mnohem větší, než je tomu u oblíbených citrusů. Z plodů lze vyrábět různé džemy, limonády, sirupy, zavařeniny a v sušené podobě se přidávají do obilných kaší nebo třeba do bylinkových čajů. Jsou bohaté na karotenoidy, vitamíny skupiny B, vitamín PP, kyselinu listovou, a provitamín D. Opomenout nelze ani vysoký poměr flavonoidů a minerální látky v podobě železa, manganu a draslíku, síry, bóru, vápníku a mědi.

shutterstock-330198860.jpg

Zdroj: archiv redakce

Mišpule obecná (Mespilus germanica)

Tento keř nebo menší stromek se u nás pěstoval již před mnoha desítkami let, ale později se na něj poněkud zapomnělo. Plody obsahují kromě 75 % vody také velkou zásobu cukru, vlákniny, tříslovin, vitamínu C a B2, z kyselin je pak hojně zastoupena kyselina jablečná. Mráz dodá malvičkám příjemnou sladkou chuť a také mnohem přívětivější konzistenci.  Používají se na výrobu džemů a různých slaných i sladkých pomazánek.

Jeřáb obecný (Sorbus aucuparia ´Edulis´)

Většina druhů jeřábu má plody poměrně tuhé a nijak zvlášť šťavnaté. Situace se ovšem změnila v 19. století, kdy byl objeven strom moravského sladkoplodého jeřábu, v jehož případě je situace úplně jiná. Plody sice dozrávají už na podzim, kdy je také nejvyšší obsah vitamínu C, ale vyšší zásoba cukru v plodech vznikne teprve po přemrznutí, kdy se ovšem zase na druhou stranu tenčí zásoby vitamínu C. Pozitivní je, že se velká část vitamínu u těchto plodů zachová i po tepelném zpracování, což je mezi druhy ovoce poměrně velká výjimka.

shutterstock-471869705.jpg

Zdroj: archiv redakce

Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea)

Pokud jste někdy narazili na tyto kyselomilné rostliny s načervenalými plody, které jste ochutnali, jistě vás příliš nenadchly, byly totiž s největší pravděpodobností poměrně dost trpké. Ačkoli jsou plody zralé v průběhu léta nebo na podzim, vyplatí se je ponechat na rostlinách a počkat do mrazů, které zmírní jejich trpkost.

Obsahují velké množství vitamínu C, který je stejně jako v případě jeřábu stabilní i při tepelné úpravě. Kromě tohoto vitamínu jsou plody bohaté na provitamín A, třísloviny, flavonoidy, minerální látky, rostlinná barviva a vyšší obsah kyseliny šťavelové, která není vhodná pro jedince se zdravotními obtížemi spojenými s ledvinami.

Trnka obecná (Prunus spinosa)

S divoce rostoucím keřem s modrými plody s fialovým ojíněním většinou moc v kuchyni nepočítáme, ačkoli je to velká škoda. Trnkové plody jsou totiž opravdu zdravé, protože obsahují velkou zásobu organických kyselin, pektinu a vitamínů především ze skupiny B. Na plodech nám většinou není příliš sympatická jejich trpkost, která pomíjí po přemrznutí. Konzumace plodů pomáhá při žaludečních obtížích, působí proti průjmu a obtížím s močovým měchýřem.

Foto: Shutterstock

Publikováno: 18.10.2019, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování dužnoplodé růže

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování dužnoplodé růže není složité. Zkuste si ji zasadit také. Šípky pak můžete využít třeba na přípravu šípkové marmelády.

Poznávání tropického ovoce

Reportáž o tropickém ovoci, jeho poznávání a popis.

Jak pěstovat odolné mišpule

Viděli jste již někdy mišpuli? Že nevíte, o čem je řeč? Seznamte se tedy se zástupcem méně známých jedlých rostlin.

Využití plodů rakytníku řešetlákového

Využití plodů rakytníku řešetlákového

Jak pěstovat tomel

Jak pěstovat tomel

Kalabasa - indická okurka

Kalabasa - indická okurka

ČTĚTE DÁLE

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné
Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Péče o zahradu

Říká vám něco alternativní ochrana rostlin? To je taková ochrana, která vsází na biologickou účinnou složku z rostlinných výtažků nebo na parazitické organismy.