Leden v zahradě – co dělat a na co se připravit

Zima je u nás proměnlivá, jeden rok v lednu přinese tuhé mrazy a závěje sněhu, jindy se jen tak proměnlivě střídá déšť a mokrý sníh. Záleží samozřejmě také na tom, jestli máte zahradu na horách nebo v nížinách. Leden je zkrátka tak trochu nevyzpytatelný měsíc.

Leden v zahradě – co dělat a na co se připravit
Leden v zahradě – co dělat a na co se připravit (Zdroj: shutterstock.com)

Příroda si přesto udržuje svůj rytmus, jen musíme být trochu víc ve střehu. Zvláště letos, kdy je na většině našeho území nepřiměřené teplo a sucho, může se zahrada začít předčasně probouzet. Jenže do skutečného jara je ještě daleko, mrazy téměř s určitostí přijdou, takže se musíme postarat o to, aby rašící rostliny byly dobře chráněné.

Dostatek vody, ochrana před mrazem a sněhem

Pokud se o vláhu nepostará sníh, který přikryje vlhkou pokrývkou záhony i kořeny stromů a keřů, nezbývá než i v zimě pravidelně zalévat. Neopadavé keře, zelené trvalky, okrasné trávy, dokonce i trávník se bez závlahy neobejdou. Jedna z lidových pranostik říká, že když roste tráva dobře v lednu, poroste špatně v červnu. To je ale způsobeno hlavně tím, že trávník vyčerpá podzemní vláhu a na jaře mu pak už nestačí síly a začne uvadat. Samozřejmě nezaléváme tolik, jako v období plné vegetace, vyschnout však zmíněné rostliny nechat nesmíme. Protože v noci teplota přece jen klesá pod nulu, nejlépe je zalévat před polednem, kdy je teplota povrchu země nad bodem mrazu a voda se stačí do večera vsáknout ke kořenům. Když hrozí, že udeří mráz, pečlivě zkontrolujeme přikrývky a obaly na choulostivých rostlinách. Když se stane, že objevíme předčasně vyrašené pupeny na keřích a stromech, pokusíme se je zachránit tím, že je přikryjeme slámou, jehličím nebo senem. Tak chráníme kořeny, aby dřeviny nepromrzly v zemi, ale také kmen a korunu, aby nezmrzly pupeny listů a poupat. Choulostivé ovocné stromy, hlavně broskvoně a meruňky, natíráme vápenným mlékem, které ochrání kmen před promrznutím. Když sníh napadne, čeká nás také pravidelná kontrola zahrady. Z větví setřásáme mokrý sníh, aby stromy a keře nepolámal. A raději dříve, než napadne vysoká pokrývka, pročistíme a případně posypeme pískem nebo štěrkem (na zahradě nikdy solí!) cestičky, po kterých potřebujeme chodit. To zas, abychom si my nepolámali nohy.

Co nás potěší

Zahrada žije i v zimě nejen rostlinami. Přilétají ptáci, zabloudí k nám hladový zajíc, někde i vysoká. Opeřenci nám v zimě škodu nenadělají, naopak jsou radostnou ozdobou. Připravte jim tedy zastřešená krmítka, aby jim zrní a lůj nezapadal sníh a nezapomeňte v mrazivých dnech také na nějaké pítko s čerstvou vodou. Se zvířaty je to horší, keře a stromy je potřeba před okusem ochránit obalem. Jistě ale nechcete, aby v okolí vaší zahrady hladověla, dopřejte jim tedy nějaké ty košťály zelí, jablka, suchou trávu nebo větvičky keřů, které jste před zimou ostříhali. Zvířata se přibližují z polí a luk, takže jim potravu doneste někam za plot, na kraj pole nebo k lesu, kde se k ní v klidu dostanou. V teplém lednu jako letošní na mnoha zahrádkách najdeme i první květy čemeřice a talovínu, vykvétají kaliny vonná a bodnantská, krásně růžové kvítky lýkovce, žluté, oranžové a červené vilíny, brzy se mohou objevit i žluté kvítky na jasmínu nahokvětém. Všechny tyto keře vám nejen krásně ozdobí zahradu, ale těsně před rozkvětem poupat je můžete také nařezat do vázy, budou postupně rozkvétat a na mnoho dnů vám vyzdobí pokoj.

Tvarujeme a připravujeme sadbu

Začátek zimy je také vhodný čas na kontrolu tvaru okrasných keřů a stromů. Šeříky a komule Davidovy s příliš vyhnanými vlky můžeme zkrátit až o třetinu, do jara stihnou ještě nasadit na nové výhony s pozdějšími květy. Takové zmlazení prospěje i břízám a vrbám. Zejména převislé odrůdy potřebují příliš dlouhé větve zkrátit, aby se nedotýkaly země a nebyly příliš propletené. U všech keřů najdeme občas nějaký zapomenutý šlahoun nebo usychající letorost, který potřebuje ostré nůžky, aby dřevina vypadala na jaře pěkně. Semenáčky muškátů už nám z půdy vykukují od prosince, teď je čas vysít také lobelky, begónie nebo petúnie – jejich růst je pomalý, takže pokud chceme mít v truhlíkách v květnu již pěkné nakvetlé rostliny, je třeba je předpěstovávat už nyní. Loňské muškáty uskladněné v chladné místnosti nyní seřízneme na polovinu a přeneseme ze tmy do světlé místnosti. Nasadí na nové výhony a pěkně se rozkošatí, ve tmě by stále hnaly holé větvičky do výšky. Zatímco ještě sklízíte zimní cibuli, růžičkovou kapustu a pórek, jistě již máte rozmyšleno, co bude pěstovat na užitkové zahrádce na jaře. V obchodech se už v lednu objevují semínka nejrůznějších druhů zeleniny a bylinek, neváhejte, a udělejte si čas na nákup, dokud je z čeho vybírat.

 

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

Fejchoa

Fejchoa

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.