Lékořice, zaručený lék nejen na lásku

V měsíci máji - čase lásky je vhodná doba připomenout si bylinu, která je nejen vhodným lékem na lásku, ale i na mnohé další zdravotní obtíže. Ano, vy kdo hádáte, že se jedná o lékořici, tipujete naprosto správně. Lékořici a její výraznou chuť máme mnozí spojenou i s pochutinami jako jsou pendreky anebo bylinné bonbóny.
lekorice-glycyrrhiza-glabra-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Lékořice může v růstu dosáhnout až 1 metru, patří k vytrvalým bylinám, její lodyha je rozvětvená, listy na spodní straně lepkavé. Květy lékořice jsou růžovo fialové a uspořádané do hroznů. Červenohnědý lusk je plodem obsahujícím 3 – 6 semen. Lékořici v květu můžeme spatřit v průběhu měsíců června až srpna.

Původně se jedná o rostlinu z oblastí jihu Evropy. Tam se dosud nachází i v planých formách. Častěji se na našem území dříve pěstovala v oblasti jižní Moravy. Její kultury se v současnosti začínají obnovovat. Ideální jsou pro ni půdy hlubší a lehčí, v teplejších oblastech. Namnožit můžeme lékořici částmi podzemních výběžků anebo kořenovými odnožemi.

Již po celá staletí je známá a oblíbená sladká chuť lékořice a to je důvod, proč je často využívána k výrobě dětmi, ale i dospělými milovaných cukrovinek. Nejznámější z nich je pendrek, což je vlastně zahuštěný a následně dále upravený extrakt z lékořice. Ačkoli je tato hmota za studena křehká, za tepla je možné ji různě natahovat neboť je ohebná. Je známá sice spíše jako přídavek do cukrovinek, likérů nebo sirupů, avšak přidává se i do piva, kde působí pěnivě. Lékořicí bývá upravována i chuť u některých druhů tabáku. V minulosti se často lékořice využívala i k technickému účelu, například jako přísada do tuší a inkoustů, leštidel, či malířských barev a dokonce se jejích pěnivých vlastností dříve využívalo i při výrobě náplní určených do hasicích přístrojů.

Ve farmaceutickém průmyslu je lékořice takřka nepostradatelná. Její chutě je využívaná při úpravě i výrobě léků, zároveň slouží i jako plnidlo pro přípravu pilulkové hmoty.

V lidovém léčitelství vždy plnila funkci takzvaného elixíru života. Například ve Švédsku patří dodnes k nejprodávanějším pochutinám, neboť působí příznivě při nachlazení a rýmě, rovněž při bolestech v krku a zánětech průdušek, astmatu a bronchitidě. Rovněž dobrá zpráva je, že pomáhá i při mentální činnosti svým pozitivním vlivem na paměť. Nejen, že posiluje imunitu, zmírňuje únavu a tiší případný kašel při onemocnění horních cest dýchacích, je to zároveň účinný lék při hojení ran a zklidňuje menstruační potíže. Lékořice je doporučována takřka u všech zánětlivých onemocnění.  S její pomocí se léčí i kožní onemocnění. Velmi spolehlivě působí v boji s hepatitidou, kdy dokáže dokonce potlačit virus, jenž ji vyvolává.

Text: Zuzana Bohdalová

1.5.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist