Lesní zahrada

xxx
shutterstock_116099326-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

název zahrady: Woodland Rain Garden
architekt: Jeffrey Carbo Landscape Architects
lokalizace: Sheverport, Loiusiana, USA
realizace: 2009

Tato rezidence, skrytá v lesích severozápadní Louisiany, se nachází zhruba na pět akrů velkém pozemku, který je situován ve velké lesní rokli hustě zarostlé borovicemikapradím.

Spolupráce na projektu začala již dva roky před zahájením veškerých stavebních prací. Krajinářský architekt se podílel nejen na tvorbě samotné zahrady a okolní krajiny, ale spolupracoval i při návrhu nejvhodnějšího umístění plánovaného sídla na pozemku. Architektura modení rezidence je silně inspirována kamennými anglickými chalupami v Cotswold v jižní Anglii, kde majitelé po nějakou dobu žili, a jejíž atmosféru si zamilovali. Stejně tak je pojatá příjezdová cesta k domu, která je po anglickém způsobu dlouhá, klikatá a provází tak svým situováním návštěvníka velkou částí lesní zahrady.

Zahrada je velmi nenásilně včleněna do přilehlých lesů a sama o sobě nemá pevně vymezené hranice. Záměrně je komponována tak, aby se velkorysé výsadby kapradin, okrasných travin a jiných podrostových bylin opticky ztrácely v okrajích lesa mezi vzrostlými borovicemi. Směrem k domu naopak nabývá zahrada přísnějších a pravidelnějších rysů – krátce střižený parterový trávník je po stranách lemovaný kamennými zídkami, které vyrovnávají svažitý terén zahrady. Zahrada u domu je tak přirozeně terasována, čímž je vytvořena celá řada různých zákoutí s posezením, vodními prvky či květinovými záhony.

Centrálním motivem zahrady je geometrická linie potůčku, která začíná u domu a ztrácí se v lesní vegetaci. Geometricky přesná linie je kontrastní s rozvolněnou lesní vegetací a je tak opticky velmi výrazným prvkem. Potůček překlenuje celá řada můstků, přechodů a různorodých pěšinek, které všemi směry zpřístupňují zahradu i tichá lesní zákoutí.

 

Příklady rostlin použitých v zahradách: borovice, javory, duby, břízy, kapradiny, kosatce, dochany, bobkovišně, hortenzie, aj.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

16.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist