Letní květinová aranžmá do bytu, na terasu i na zahradu

Léto nám dává možnost neustále proměňovat prostředí, ve kterém se každodenně pohybujeme, ať už je to náš byt, terasa, balkon nebo zahrada. Všude můžeme mít neustále čerstvé právě kvetoucí rostliny anebo aranžmá z nich vytvořená. Nuda a stereotyp v létě nemají nikde místo.
shutterstock_108861398-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Zajímavá spojení v netradičních kombinacích

Výběr letniček, trvalek, kvetoucích keřů a dalších rostlin je tak pestrý, že přímo svádí ke zkoušení nejrůznějších netradičních kombinací, ať už strukturálních nebo barevných. Zajímavá spojení vznikají i díky kombinacím květin s ovocem anebo se zeleninou. Jako příklad můžeme uvést rajčata s lichořeřišnicemi anebo chmel s růžemi a miniaturními jablíčky či hortenzii s okrasným zelím a hroznovým vínem.

Příznivci klasiky ocení

Ti z vás, kteří příliš neholdují experimentům v oblasti aranžování květin, mají i tak rozsáhlé možnosti. Z klasičtějších kombinací vypadají skvěle růže s plamenky, stračkami a třeba se sporýši nebo petúniemi. Ale je dobré neomezovat se jen na staré známé druhy, je tu i spousta nově vyšlechtěných odrůd, které vnesou do takového společenství květin kýžený nádech svěžesti a originality.

Letní hrátky s barvami

Je léto, a tak dejte barevným kombinacím nejen zelenou. Dovoleno je zkrátka vše, co se vám bude líbit. Vždy sklidí velký úspěch květy v takzvané ohnivé škále barev, což jsou červená, oranžová a žlutá. A právě těch bývá mezi rostlinami kvetoucími v létě vždy nejvíce. Do míst vyhrazených k odpočinku můžete zvolit velice vyhledávanou kombinaci harmonických barevných spojení. Další možnost nabízí výrazné barevné kontrasty. A chybu neuděláte nikdy, budete-li kombinovat jen čistou bílou barvu se svěžími odstíny zelené.

Co v aranžmá neopomínat

Při vytváření nejrůznějších typů aranžmá nespoléhejte jen na čistou krásu květin, okořeňte ji zajímavě vybarvenými nebo strukturovanými listy. Můžete přidávat i dlouhé listy okrasných trav, různě je zamotávat a třeba i spojovat. Postačí vám k tomu obyčejná kancelářská sponkovačka. V tomto směru může být vašim pomocníkem například dlužich krvavá s jasně zeleným, temně červeným anebo nažloutlým listem. Nebojte se využít i listy kopřivěnek, či šedé listy smilu řapíkatého. Zajímavého aranžmá docílíte jak volbou jednoho druhu květin v několika barvách, tak i v opačném případě při volbě různých druhů rostlin s podobnou nebo stejnou barvou květů.

Text: Zuzana Bohdalová

15.7.2014 4:00

Čtěte dále

  • Nejnovější

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist