Letničky pro svůj balkon vysévejte již nyní

Truhlíkové rostliny, kterými zdobíte svá okna a balkony, nemusíte draze nakupovat, lze je také vypěstovat ze semínka, což vám ušetří hodně peněz. Není to nijak náročné, potřebují jen trpělivost a péči. Ale pozor, s výsevem musíte začít už teď!
shutterstock_1287119950-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Takřka všechny oblíbené balkonovky jsou letničkami, a proto není problém je vypěstovat ze semínek. Vysejete-li je v dubnu, musíte počítat s tím, že vykvetou o něco později než předpěstované sazenice z obchodu, ale zato radost vám budou dělat dvojnásobnou, neboť vás bude při pohledu na ně hřát pocit, že jsou to vaše dítka.

Předpěstovat si samozřejmě můžete nejen balkonovky do truhlíků, ale také spoustu dalších zajímavých rostlin vhodných do závěsných košů, velkých mís anebo nejrůznějších jiných nádob, v nichž květiny vypadají kouzelně.

Kdy vysévat?

Již koncem února a v průběhu celého března je ten správný čas na výsev letniček pro letošní sezónu, poslední šanci máte začátkem dubna, ale například na muškáty je již pozdě. Ale i tak existuje několik druhů balkonových rostlin, které stihnete vysít ještě v těchto dnech. Například petúnie (Petunia), lobelky (Lobelia), netykavky (Impatiens), sporýše neboli verbeny (Verbena) a také sanvitálie (Sanvitalia).

Kdy pikýrovat?

Semínka vysejte do výsevního substrátu a vždy se řiďte pokyny uvedenými na balení.  Jakmile rostlinky vzejdou a dosáhnou fáze, kdy se na nich vyvinou děložní lístky, přesaďte je do větších květináčů, nádob atd.

Čtěte také:

Rostlinkám dopřejte dostatek světla, aby se nezačaly vytahovat. Můžete jim svítit, nebo za ně umístěte zrcadlo, nebo hliníkovou fólii (postačí i alobal), která znásobí dopad světla. Je to starý babský trik, co funguje.

V druhé půli května je už budete moci vystavit na jejich místě na balkonech, terasách, nebo jako nádobové rostliny. Předtím je však s veškerou opatrností ještě otužujte a za příznivých teplotních podmínek je dávejte přes den ven a na noc uklízejte na chráněné místo.

 

 

8.4.2022 5:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist